CrossFit Open 2019

Crossgit Games 2019

Zdroj obrázku: Crossfit Games

CrossFit Open je takovým svátkem všech CrossFiťáků. Jedná se o online kvalifikaci na CrossFit Games (mistrovství světa v CrossFitu). Jaké nástrahy na CrossFiťáky v Openu čekají? A jak přesně vypadal Open pro rok 2019?

Co je CrossFit Open

Každý zavedený sport má své mistrovství světa, soutěž, ve které své síly poměřují ti nejlepší atleti. CrossFitovým mistrovstvím světa jsou CrossFit Games.

Jelikož CrossFit je sport velmi rozšířený a o kvalifikaci na CrossFit Games se každoročně pokouší statisíce atletů, kvalifikace probíhá online formou několika workoutů. Workoutů je pět, prověřují všestrannost atletů a veškeré jejich dovednosti, schopnosti a modality. Každý týden bývá vyhlášen jeden workout, obvykle v noci ze čtvrtka na pátek, a atleti následně mají čas do vyhlášení dalšího na odcvičení, natočení a nahrání výsledků na web. Aby se předešlo podvodům, je nutné workouty odcvičit pod dozorem certifikovaného rozhodčího nebo celý workout natočit na video dle standardů. Dle výsledků jednotlivých workoutů je tvořen celkový žebříček a po pěti týdnech Openu na CrossFit Games nakonec postupuje nejlepší atletka a nejlepší atlet z každé země a nejlepších dvacet atletů celkově. 

CrossFit Open ale není jen pouhá kvalifikace. Je to velká událost pro všechny CrossFiťáky, i pro ty nezávodící. Workouty bývají zařazovány do lekcí a programmingu většiny CrossFit boxů, všichni o nich vášnivě diskutují a zkoušejí si je a pokud budete mluvit s CrossFiťákem či CrossFiťačkou v době Openu, uslyšíte toho spoustu o nestihnutelných workoutech, strhaných dlaních a muscle-upech.

CrossFit nabízí možnost odcvičit si CrossFit Open i ve variantě scaled, tzn. variantě se zjednodušenými workouty obsahujícími méně náročné cviky pro začátečníky. Díky tomu Open může odcvičit opravdu každý, nejen elitní atleti s ambicemi na CrossFit Games. 

Proč se účastnit CrossFit Open

Pokud CrossFit nějaký ten pátek děláš, rozhodně by ses měl/a Openu zúčastnit. Registrace stojí 20 dolarů (455 Kč) a máš díky ní možnost porovnat svou aktuální formu s atlety z celého světa. Zjistíš, jaké jsou tvé silné stránky a na čem bys naopak měl/a zapracovat. Registrovat se jde do dvou kategorií – RX (hlavní kategorie, obsahuje i těžší CrossFitové cviky, jako jsou muscle-upy, chest to bar shyby, těžší váhy na ose) a scaled (kategorie pro začínající CrossFiťáky, všechny náročné cviky jsou zjednodušeny a váhy na ose lehčí).

I v případě, že se nechceš účastnit oficiálně a mít někde uvedeny výsledky, stojí za to si všechny Open workouty vyzkoušet odcvičit. Jsou opravdu různorodé a zajímavě poskládané. 

CrossFit Open 2019 

Jako každoročně tento rok Open obsahoval pět workoutů, trval pět týdnů, začátek registrace byl 10.1.,první workout byl vyhlášen 21.2., poslední workout 21.3.

Workout 19.1

19.1

Zdroj: https://games.crossfit.com/

Complete as many rounds as possible in 15 minutes of:
19 wall-ball shoots
19-cal. Row

Workout tedy trvá 15 minut a úkolem atleta je za tento poměrně dlouhý čas zopakovat co nejvíckrát 19x wall ball (výhoz medicinbalu ze dřepu přes propnutí nohou na terč) a naveslovat 19 kalorií na vesle. V 15. minutě se zastavuje čas a zapisuje se počet kol a opakování, která atlet stihl provést před uplynutím časového limitu. 

Workout 19.2

19.2

Zdroj: https://games.crossfit.com/

Beginning on an 8-minute clock, complete as many reps as possible of:
25 toes-to-bars
50 double-unders
15 squat cleans, 135 lb.
25 toes-to-bars
50 double-unders
 13 squat cleans, 185 lb.

If completed before 8 minutes, add 4 minutes to the clock and proceed to:
25 toes-to-bars
50 double-unders
11 squat cleans, 225 lb.

If completed before 12 minutes, add 4 minutes to the clock and proceed to:
25 toes-to-bars
50 double-unders
9 squat cleans, 275 lb.

If completed before 16 minutes, add 4 minutes to the clock and proceed to:
25 toes-to-bars
50 double-unders
7 squat cleans, 315 lb.
Stop at 20 minutes.

Cviky v tomto workoutu byly toes-to-bary (přednosy na hrazdě), double-unders (dvojšvihy přes švihadlo), squat cleany (přemístění do dřepu). V daném časovém okně bylo vždy nutné stihnout 25 toes-to-barů, 50 double-unders a předepsaný počet squat cleanů. U squat cleanů se ubíralo na počtu opakování a přidávalo na váze činky. Pokud atlet nestihl danou sestavu v daném časovém okně, počítal se mu počet opakování odcvičených do té doby. Pokud ji stihl, přidal další 4 minuty a pokračoval další sestavou. 

Workout 19.3

19.3

Zdroj: https://games.crossfit.com/

For time:
200-ft. dumbbell overhead lunge
50 dumbbell box step-ups
50 strict handstand push-ups
200-ft. handstand walk
Time cap: 10 minutes

Workout číslo tři byl hodně ničivý pro stehna a ramena. Po krásné úvodní procházce v podobě 60 metrů chůze ve výpadech s jednoruční činkou nad hlavou následovalo 50 výstupů na bednu taktéž s jednoruční činkou. Druhá část workoutu byla zaměřená gymnasticky. Následovalo 50 kliků ve stojce a ihned poté měl atlet za úkol ve stojce ujít 60 metrů. Na celý workout byl přísný časový limit 10 minut.

Workout 19.4

19.4

Zdroj: https://games.crossfit.com/

For total time:
3 rounds of:
 10 snatches
12 bar-facing burpees

Then, rest 3 minutes before continuing with:
3 rounds of:
10 bar muscle-ups
12 bar-facing burpees
Time cap: 12 minutes

Čtvrtý workout byl složený ze dvou částí oddělených tříminutovou pauzou, přičemž jako skóre se počítal celkový čas dokončení obou částí. V první části atlety čekala tři kola deseti snatchů (trh, pohyb, při kterém dostáváme osu jedním pohybem ze země nad hlavu) a dvanácti angličáků s přeskokem snožmo přes osu. Po těchto třech kolech se tři minuty mohli vzpamatovávat a ve zbytku času je čekala tři kola deseti muscle-upů (na hrazdě, z visu do vzporu) a opět dvanácti angličáků s přeskokem snožmo přes osu. Workout byl ukončen po dvanácti minutách. 

Workout 19.5

19.5

Zdroj: https://games.crossfit.com/

33-27-21-15-9 reps for time of:
Thrusters
Chest-to-bar pull-ups
Time cap: 20 minutes

Nebyl by to CrossFit Open, kdyby v nějakém WOD nebyly thrustery (kombinace předního dřepu a výrazu s osou). Tento rok byly v oblíbené kombinaci se shyby, a to nejen ledajakými shyby – nestačilo dostat bradu nad hrazdu, pro uznání opakování bylo nutné dotknout se hrazdy hrudníkem. Workout byl v podobě vzestupné pyramidy od 33 po 9 opakování obou cviků a bylo nutné ho stihnout do dvaceti minut. 

Výsledky CrossFit Open 2019

vítězové Open 2019

Zdroj: Instagram & Crossfit Games

Celkovým vítězem v mužské kategorii se stal Mathew Fraser ze Spojených států amerických, který vyhrál i dva workouty samostatně a na druhého Lefterise Theofanidise z Řecka získal náskok deviti bodů celkově. Třetí se umístil islandský Björvin Karl Gudmundsson.

V ženách dominovala Islanďanka Sara Sigmundsdottir, která zvítězila s náskokem 32 bodů nad druhou Annie Thorisdottir (taktéž z Islandu). Třetí místo obsadila Norka Kristin Holte.

Z českých závodníků budou z prvních pozic na Games v kategorii muži a ženy postupovat David Stroupek a Soňa Karásková. Soňa mezi českými ženami jasně dominovala a zvítězila i ve všech pěti workoutech. Domovským gymem obou postupujících je CrossFit With Us.

Pokud budete českým závodníkům chtít držet palce, CrossFit Games 2019 budou probíhat v průběhu léta a jako každoročně bude možné sledovat je online živě i ze záznamu.

 

Autorka článku: Andrea Skolková