Přihlas se do našeho týmu ambasadorů ještě dnes Mam zájem

10 OTÁZEK PRO SOŇU KARÁSKOVOU

Co obnáší být první Češkou, která se probojovala na Cross Training Games, cross trainingové mistrovství světa? Tvrdá lekce, kterou si chce Soňa zopakovat. Zkušenější a lepší.

Její cestu, tréninky i život mimo gym sleduj na Instagramu @sonakaraskova.

sona - crossfit gamesspace

1. Cos udělala jako první, když ses dozvěděla, že jsi první Češkou, která se dostala na Cross Training Games? 

Přiznám se, že nevím. Mně to vůbec nedocházelo. Uvědomila jsem si to poprvé asi až ve chvíli, kdy jsem nesla na Games českou vlajku. Na ten pocit nikdy nezapomenu, ještě teď mi z toho jde husina.

2. Probíhala u tebe nějaká speciální příprava, která by se hodně vymykala běžným tréninkům?

Můj trenér měl připravený speciální trénink, jehož součástí byl i týdenní kemp u nich na Mallorce. Ale abych se přiznala, okolnosti týkající se provozu mého gymu CrossFit With Us mi nakonec neumožnily se zúčastnit, a tak trénink probíhal v podstatě standardně jako na ostatní závody.

3. Letos byl poprvé uveden nový systém vyřazování na Cross Training Games. Hned po prvním soutěžním kole čekalo vyřazení ¼ z vás. Byl to velký nátlak, nebo jsi to nevnímala?

Když jsme to poprvé slyšeli, že něco takového nás čeká, bylo to dost zničující. Říkáš si, ty bláho, taková dálka, tolik úsilí, peněz...a vypadneš po prvních pár minutách?! To snad ne. No bylo to dost nepříjemné. Ale říkala jsem si, že nějak to musím prostě dát!

4. Jako první workout jste měli 4 kola: 400m běh, šplh na laně bez nohou, 7 squat snatches*. Co myslíš, že chybělo, aby ses probojovala do dalšího kola?

Hned jak vyhlásili tento první Event, říkala jsem si, to snad není ani možný, vždyť to je ušitý přímo mě na míru! Není tam nic, co by bylo mojí slabinou, ba naopak! Byla jsem nadšená a strašně jsem se těšila.

Ale občas se stane něco mezi nebem a zemí a já nečekaně vyhořela s úchopem na laně. Kdybych nedostala hned v prvním kole no rep (neplatný pokus, pozn. red.) za poslední lano, bylo by vše jinak. V klidu bych si odpočinula na čince, běhu a další lana bych pravděpodobně zase vylezla s přehledem. Ale takhle jsem se tam zasekla a už to bylo v háji. Čím víc pokusů jsem udělala, tím to bylo horší a horší...

* squat snatch je trh s osou ze země do dřepu + postavení se.

5. Jak bys popsala celkovou atmosféru a úroveň soupeřivosti?

Celková atmosféra se dá opravdu strašně těžko popsat, to vážně musíte zažít! Nic podobného jsem nikdy předtím nezažila. Tolik energie co tam ze všech lidí, atletů po celou dobu konání stříkalo, nepopsatelné!

Soupeřivost byla samozřejmě na místě, ale řekla bych, že taková zdravá. Jediný vyhrocený boj byl mezi Ohlsenem a Fraserem. Upřímně, když tam měl Ohlsen na pár Eventů na sobě tričko LEADER, nedalo se na to vůbec koukat! :D To patří prostě Fraserovi!

6. Skrze všechny eventy, co proběhly. Jaký z nich myslíš, že by byl tvou silnou stránkou a jaký by jsi naopak nechtěla absolvovat?

Mojí silnou stránkou by byl určitě běh:

  • For time: 6,000-m ruck run
  • ♀ 20-30-40-50 lb., increasing each lap
  • ♂ 20-30-40-50 lb., increasing each lap
  • Athletes will run 4 laps of 1,500-m course, adding weight each lap.
  • Time cap: 40 minutes 

Další event, který by mi celkem sednul by byl: MARY

  • Complete as many rounds as possible in 20 minutes of:
  • 5 handstand push-ups
  • 10 single-leg squats, alternating
  • 15 pull-ups
  • Time cap: 20 minutes

Největší problém ze všech by pro mě byla kombinace vesla, ktb a chůze po rukou. Handstand walk je pořád moje obrovská slabina, takže s tím bych opět bojovala. 

7. Budeš se opět připravovat na Cross Training Games 2020? Věříš si na nadcházející Open (kvalifikaci na Games)? Letos jsi měla náskok opravdu veliký...

Samozřejmě. Právě teď mi skončil odpočinkový týden a od pondělí začínám zpět tvrdě trénovat a na Games 2020 se znovu dostanu za každou cenu!

Musím stále makat na gymnastice, to je moje slabina, ale pořád se to zlepšuje, takže věřím, že se to promítne na příští sezóně. Nejvíc však musím zapracovat na času pro odpočinek a regeneraci.

Vlastním cross trainingový gym  - CrossFit With Us a samozřejmě chci, abychom byli nejlepší gym v Praze. Stojí to hodně času a energie, takže musím zapracovat na lepším managementu, abych měla trochu více času pro sebe a mohla se na plno věnovat své přípravě. Pokud se mi toto povede, začnou se dít teprve věci!

8. Kdyby sis měla vybrat jeden sport, ve kterém jet na Olympiádu, jaký by to byl?

Cross Training. (Škoda, že mezi olympijskými sporty není :)

9. Jak ses vůbec ke Cross Trainingu dostala? Dělala jsi předtím jiný sport?

Naprostou náhodou. Od mala jsem sportovala, táta nás s bráchou vedl ke sportu a jsem mu za to strašně vděčná. Propadla jsem jezdectví, závodila jsem v parkuru a pak v drezuře. Bohužel jsem s tím musela přestat a a hledala jsem směr, kterým se dál ubírat.

Pořád musím něco vytvářet, někam směřovat a obyčejné chození do posilovny, nebo běhání po parku mě neuspokojovalo. Náhodou jsem natrefila na webu na Cross Training, koupila jsem pár vstupů, vyhrála jsem pár wod na lekcích a už to jelo. 

10. Co je to, v čem je podle tebe Cross Training nejlepší? Proč se věnuješ zrovna jemu?

Pro mě je největší motivací, že můžu být v něčem nejlepší, že můžu vyhrávat! Jsem neskutečně soutěživá. Cross Training je neskutečná dřina a to mám na tom všem nejraději.

V životě dost vyhledávám extrémy. A co si budeme povídat, Cross Training je extrém. Kdo zkusil, jistě mi rozumí!


ŽIVOTNÍ STYL