10 tipů, jak nepřibrat během Vánoc

10 tipů, jak nepřibrat během Vánoc

15. 12. 2020 8 min. čtení

Svátky si přece můžeme užít i jiným způsobem než sezením s plným břichem u prázdných talířů.

Rok utekl jako voda a vánoční svátky jsou zase za dveřmi. Kromě sešlostí v rodinném kruhu, dárků a zimních radovánek si o svátcích rádi užíváme ještě jedné věci – jídla. Jak si udržet váhu, vyhnout se plnému břichu a zároveň si vánoční svátky užít?

Speciálně o vánočních svátcích je jídla všude plno. Na stole číhá mísa plná nazdobeného cukroví, celý dům je provoněn kaprem, v lednici se chladí mísa s bramborovým salátem a na trzích nás vábí vůně svařeného vína. Pokud se snažíme žít zdravě, nechceme se přejídat hlava nehlava, nacpat do sebe tisíce kalorií, cítit se unaveně a přejedeně. Svátky si přece můžeme užít i jiným způsobem než sezením s plným břichem u prázdných talířů.

Níže uvedené tipy a triky jak nepřibrat ti pomohou zdolat pokušení a užít si svátky naplno.

JÍDELNÍČEK BĚHEM VÁNOC

1. Zdravé cukroví

Pokud víš, že nějaké to cukroví si prostě uzobnout chceš, upeč si své vlastní, odlehčené, z kvalitních surovin. Receptů nalezneš všude spoustu, většina z nich je jednoduchá a neobsahuje mnoho ingrediencí. Doporučuji vyzkoušet zdravé verze Raffaella, perníčků nebo vanilkových rohlíčků.
Nezapomeň, že i zdravá alternativa cukroví kalorie obsahuje a nacpat se celým pekáčem na posezení není dobrý nápad.

2. Nezakazuj si mlsání

„Zakázaného chleba největší krajíc“. Pokud si budeš cukroví zakazovat (a nemáš vůli pevnější než skála), bude tě o to více lákat a zvyšuješ si pravděpodobnost, že se na něj nakonec beztak vrhneš, nezřízeně a sníš ho ohromné množství. Mnohem lepší je určit si denní „příděl“, vychutnat si ho v klidu a soustředit se pouze na to, co v daný moment jíš a jak moc je to dobré. Počítat předem s tím, že pár kousků denně uzobneš, naplánovat si to. To platí jak o zdravější alternativě cukroví, tak o klasické, "poctivé".

3. Štědrovečerní večeře

Čeká tě klasická štědrovečerní večeře a odlehčená verze není to pravé? Není nic jednoduššího než ten den, případně i den předem, lehce snížit svůj kalorický příjem. Stačí ubrat cca 200-400 kcal v průběhu dne (to znamená méně vloček do kaše, menší přílohu k obědu, vynechání jedné svačinky…) a můžeš si večeři dopřát bez výčitek. 
Mysli i na to, že jde jen o jeden den. Pokud se většinu roku stravuješ zdravě a s rozmyslem, jeden den se smaženými a sladkými dobrotami tvoji formu neohrozí.

4. „Uvidíš zlaté prasátko…“

Pokud máš rád(a) tradice a nemáš problém s jednodenním půstem, můžeš se vrhnout na variantu pro tvrďáky ve stylu celodenního půstu – až do večeře. Stravuj se i den předem lehce, abys tělo na půst připravil(a) (hodně ovoce, zeleniny, šťav, polévky). Pokud budeš v den D cítit únavu či ukrutný hlad, zobni si něco malého (opět mohou pomoci šťávy nebo zeleninové polévky). A co se týče samotné večeře, doporučuji odlehčenější verzi, protože smažený řízek a majonéza na prázdný žaludek není úplně to pravé ořechové. 

5. Odlehčená verze večeře

Poslední varianta úpravy večeře je její „ozdravení“. Připrav si přírodní plátek místo smaženého řízku nebo jogurtovou variantu bramborového salátu. Záleží na tvojí rodině a tradicích, někde není problém ani vyměnit kapra za lososa a salát za vařený brambor. Vyzkoušej to a třeba i zbytek rodiny uvítá změnu!

6. Hodně vody, žádný alkohol

Co se týče pitného režimu, po celé svátky se dostatečně hydratuj čistou vodou jako po celý rok. Snaž se vyhnout slazeným a syceným nápojům a ideálně i alkoholu. Že svátky bez alkoholu nejsou svátky? Dopřej si poskromnu vinného střiku nebo červeného vína. 

A CO S TRÉNINKEM, POHYBEM?

 

8. Poslouchej svoje tělo

Pokud jsi v posledním dnech roku jel(a) na plno v práci, na tréninku a do toho ještě sháněl(a) dárky, třeba si chceš pár dnů od tréninků odpočinout. Je to úplně normální, s klidem hoď nohy na gauč a věř, že za týden bez tréninku se nic netane, naopak - tělo si odpočine a pak do tréninku naskočíš s novou motivací a silou.

Nebo se cítíš plný(á) energie, fitko ti chybí a hledáš krátký únik od rodiny a pohádek? V mnoha posilovnách / gymech se dá cvičit i přímo na Štědrý den (a taky se dá vždycky najít sport, který není omezen otevírací dobou – například běh, chůze).

9. Procházky

Co dělat na svátky pes den? Vánoční trhy a zasněžená krajina čekaní na objevování! Vytáhni rodinu, přítele či přítelkyni, psa nebo kamarády a hurá na procházku. Když si cestou přidáte nějakou tu koulovačku a skotačení ve sněhu, tím lépe.

10. Zimní sporty

Snad každý má rád minimálně jeden druh zimního sportu. Sjezdovky, snowboard, běžky, bruslení i sáňkování, každý pohyb se počítá a zimní měsíce ti nabízí nevšední a jedinečné zážitky. Že žádný ze zimních sportů neovládáš? Zkus si tento rok dát za cíl naučit se alespoň jeden z nich. Každá další zima pro tebe bude o to příjemnější.

 


STRAVA