11 Mýtů a faktů o fitness a cvičení

11 Mýtů a faktů o fitness a cvičení

21. 11. 2019 9 min. čtení

Čím je zdravý životní styl modernější, tím více nesmyslů a blbostí o něm na internetu koluje. Pojď se s námi podívat na některá tvrzení o cvičení a odhalit, zda jsou pravdivá.

Snídaně – základ dne. MÝTUS

  • Je opravdu nutné snídat? Zahájit svůj den pořádným jídlem tvořícím 25 % z celkového denního příjmu? Ne! Teď potěšíme všechny, kteří se do sebe po ránu s odporem snaží natlačit jogurt. Potřeba snídaně je hodně individuální a vyplatí se poslouchat své tělo. Máš po ránu hlad a nedokážeš bez snídaňového rituálu opustit dům? Pak snídej. Snídaně ti nic neříká, ráno nemáš chuť k jídlu? Nevadí, najez se, až se dostaví. Zajímá tě, co a jak snídat? O snídání jsme psali samostatný článek.

Pomůže mi protein zhubnout? PRAVDA

  • Proteinový nápoj slouží jako doplněk stravy nejen výkonnostním sportovcům. Rekreační sportovci z něj mohou hodně těžit v případě, že nepokryjí doporučený denní příjem bílkovin z běžné stravy. Protein ti v hubnutí může pomoct, jelikož na trávení bílkovin tělo vydává hodně energie a jsou potřebné k nárůstu svalové hmoty, která následně pro své fungování využívá jako palivo tuk z našich zásob (rozuměj špíčků ☺). Dopřej si proteinový drink po tréninku (dělají se v mnoha chutných příchutích) a těž z jeho benefitů i ty.

Po 18. hodině už nesmím jíst. A ovoce jenom dopoledne! MÝTUS

  • Žiješ v tom, že poslední sousto večeře musíš dožvýkat před 18. hodinou a potom už držet půst až do snídaně? Nebo jíš ovoce či pečivo pouze dopoledne se strachem, že odpoledne poputují rovnou do tukových zásob? Nezáleží na tom, v kolik co sníš, ale na tom, aby (v případě hubnutí) převažoval výdej energie nad příjmem energie. Oba tyto mýty fungují na principu, že když budeš jíst jen po určitý čas dne, pravděpodobně toho sníš méně. Máš po večerech chutě na jablko? V klidu si ho dej. Pracuješ dlouho do noci? Navečeř se v pohodě po práci.

Zdravý životní styl je drahý. MÝTUS

  • Ano, nějaké peníze na zdravý životní styl vynaložíš. Permice do fitka, sportovní oblečení, kvalitní zelenina, maso… pokud se ale rozhodneš žít nezdravě, časem stejné, ne-li větší, peníze utratíš za kafíčka, dortíky, dopravu… potenciálně za léky a následky civilizačních onemocnění z nedostatku pohybu nebo špatné stravy. Jak píše ve své knize Robin Sharma: „Ten, kdo si neudělá čas na pohyb, si nakonec musí udělat čas na nemoc.“ A to stejné platí i o penězích.

I silovým tréninkem nebo vzpíráním se hubne. PRAVDA

  • Jakýkoliv trénink s externí zátěží podporuje růst svalů, a jak jsme si již řekli výše, svaly potřebují ke své práci zdroj energie. A jako zdroj energie jim pak efektivně slouží tukové zásoby. Čím více máš svalové hmoty, tím více energie (potažmo tuků) spálíš

Spaluji tuky jen při určité tepové frekvenci? MÝTUS

  • Často se dočteš, že zhubneš pouze aerobním cvičením. Je pravda, že aerobní cvičení (za přístupu kyslíku, o tepové frekvenci okolo 50 – 80 % z maximální tepové frekvence) je pro hubnutí efektivní, jelikož ho lze provozovat po dlouhou dobu a tělo využívá jako zdroj energie právě tukové zásoby. Hubnout se ale dá i intervalovým tréninkem nebo silovým tréninkem.

Cvičit kratší dobu než hodinu nemá cenu. MÝTUS

  • Máš někdy na trénink třeba jen půl hodinky, a tak zůstaneš sedět doma na gauči, protože cvičit půl hodiny nemá cenu? Příště vyskoč a běž se hýbat. Každá chvilka v pohybu se počítá a každá vynaložená energie ve finále k vysněné postavě pomůže. I 20 minut trvající cvičení ti prospěje. Když zrovna nemáš dostatek času dojet do fitka, vyraz ven na procházku. Chodit můžeš kdykoliv, kdekoliv, nic k tomu nepotřebuješ, provětráš si hlavu a spálíš nějaké ty kalorie.  Dá se chůzí hubnout? Čti článek, který ti poví více.

Zadek zhubnu díky cvikům na zadek. MÝTUS

  • Bylo by hezké si vybrat, z jaké části těla budeme shazovat tuk. Bohužel to nejde. To, odkud tuky shazuješ jako první a kde se tě zuby nehty drží, ovlivňuje z velké části genetika a somatotyp. Tím, že budeš často cvičit cviky na hýždě, se ti zadek sice zpevní a zakulatí, tuk ale půjde dolů rovnoměrně z celého těla. To samé platí o jiných částech těla – díky cvikům na břicho nezhubneš tuk z břišní oblasti. Cvič celé tělo a uvidíš, že tuk půjde dolů postupně ze všech partií.

Když se při tréninku nepotím, je to, jako kdybych necvičil. MÝTUS

  • Jsou lidé, kteří se nezapotí ani při sebenáročnějším tréninku a na druhou stranu lidé, kteří se zpotí při prvním dřepu. To, jak se potíme, je otázka genetiky, přizpůsobení organismu na zátěž, teploty ... Každopádně, pocení se nerovná spalování tuků a tím pádem nemá smysl se na cvičení balit do pěti vrstev nebo fólií – budeš sice po takovém tréninku vážit méně, ale proto, že vypotíš hodně vody a minerálů, nikoliv kvůli ztrátě tuků. 

Mám dělat strečink po tréninku? A co strečink před tréninkem? MÝTUS

  • Strečink po cvičení je prospěšný, ale není nutný. Pokud se občas po tréninku zapomeneš protáhnout, rozhodně to nesníží efektivitu tréninku nebo se ti nezkrátí svaly. Na pravidelné bázi je ale vhodné nějakou formu strečinku nebo automasáže zařazovat, aby tě po tréninku netrápily zatuhlé a bolestivé svaly. Co se týče strečinku před tréninkem, dynamická rozcvička by rozhodně měla předcházet jakékoliv aktivitě. Zahřeje tělo, připraví svaly na zátěž a funguje tak jako prevence úrazů. Na lehký strečink bys neměl(a) zapomínat ani před cvičením, ani před během.

„Já nemám žádné svaly.“ MÝTUS

  • Jeden vtipnější na závěr. Často slýcháme věty podobné téhle: „já bych chtěla svaly na břiše, žádný tam nemám…“. Kulturista i vy máte úplně stejně svalů. V lidském těle jich je cca 600. To, že někdo má vidět pekáč buchet, má kulatý zadek nebo obří bicepsy, je dáno objemem, obsahem a velikostí svalu.

POHYB STRAVA ŽIVOTNÍ STYL