Cesta k přirozenému pohybu, aneb Když je hodina ve fitku málo

Cesta k přirozenému pohybu, aneb Když je hodina ve fitku málo

13. 10. 2022 7 min. čtení

Sedavé zaměstnaní, bolesti zad či špatné držení těla. V takovém případě je hodina v posilovně málo. Máme pro tebe tipy, jak změnit své návyky a najít si cestu k přirozenému pohybu.

Pro celkovou fyzickou a mentální pohodu člověka je potřeba vytvořit rovnováhu mezi několika faktory. Patří mezi ně pohyb, strava, spánek, mentální pohoda, zaměstnání či sociální a rodinný život. Troufáme si říci, že se jedná o celoživotní proces, protože se stále vyvíjíš a měníš. Přečti si Top4Fitness tipy, jak na přirozený pohyb a aktivní životní styl!

Přirozený pohyb a pohybové návyky

Pohyb je pro tělo přirozený. Pokud několik hodin sedíš za počítačem, na gauči či v autě, mohou se začít po čase objevovat zdravotní komplikace - bolesti zad, kloubů, hlavy, zhoršené držení těla, nebo větší riziko rozvinutí chronických onemocnění.

Nejčastěji tyto věci hrozí lidem se sedavým zaměstnáním a stylem života. Máme tu jeden příklad -  Ráno vstaneš, autem dojedeš do práce, tam celý den sedíš, poté dojedeš do posilovny, odcvičíš si hodinový trénink, jedeš autem domů, sedneš k televizi a pak jdeš spát. Nebo celý den strávíš doma, protože pracuješ na Home office. Vypadá nějak takto tvůj běžný den? Pokud ano, tak tě hodina v posilovně nespasí, protože zbylých cca 23 hodin prosedíš. Ale neboj, nemusíš dělat radikální změny! Jak si najít k pohybu cestu?

Pohyb má obecně blahodárný vliv na:

 • Fyzickou stránku - Lepší kondice, větší síla, opora pro svaly, klouby, šlachy a další.
 • Psychickou stránku - Větší sebevědomí, spokojenost, vyplavení hormonů štěstí a další.

Pod pojmem pohyb se toho skrývá možná mnohem více, než myslíš. Není to pouze o tom, obout sportovní boty a jít cvičit, nebo denně běhat desítky kilometrů. Hledej pohyb v běžných činnostech a objev kouzlo

PŘIROZENÉHO POHYBU

Reebok_přirozený_pohyb

A co že to je, ten přirozený pohyb?

1) Aktivita při běžných činnostech

Malé pohybové změny, které v konečném důsledku udělají hodně. A můžeš s nimi začít ihned.

 • Chůze / jízda na kole do práce a z práce
 • Vystoupení z MHD o zastávku dříve
 • Shody místo výtahu
 • Krátké protažení během dne
 • Procházka k tiskárně v kanceláři místo použití židle na kolečkách

2) Aktivita pro zdravější mysl

Tento název je sice smyšlený, ale vystihující. Patří sem nenásilné pohybové aktivity s dalším přesahem - zdravotním, sociálním či regeneračním.

 • Domácí protažení či jóga
 • Volejbal či fotbal s přáteli
 • Procházky venku se psem

Stretching_protahování_jóga

Tipy, jak se více a přirozeně hýbat

Máš představu o tom, co chceš změnit a hlavně - CHCEŠ SE ZAČÍT HÝBAT? Skvělé! Máme pro tebe několik startovacích bodů:

 • Stanov si své PROČ - Úplně v počátku musíš vědět, PROČ se chceš hýbat. Chceš se lépe cítit ve svém těle? Být flexibilnější? Nemít bolavá záda? Měj svůj důvod vždy na očích a měj na mysli, že v první řadě tě pohyb musí hlavně bavit!
 • Nastav si reálné cíle - Nemusíš chodit pěšky vždy a všude, nebo se stresovat, že si se nestihl/-a protáhnout. Zařazuj přirozený pohyb postupně, například 2x týdně. I když chceš své dosavadní návyky měnit, musí se podřídit tvému životu a základnímu fungování, ne naopak.
 • Začni hned - Nečekej na pondělí, nový měsíc, nový rok. Zkrátka, pokud chceš udělat změnu, začni pomalu, ale jistě ještě dnes!
 • Dopřej si čas - Změna návyků nepřijde ze dne na den. Obvykle trvá přibližně 1 - 2 měsíce (orientačně), než si mozek zvykne, adaptuje se na nové podněty a přijme je za své.
 • Připrav se na selhání - Nikdo není dokonalý a občas přijdou dny, kdy se ti nebude chtít absolutně nic. Je to v pořádku! Netrestej se za to. Místo toho zkus přijít na příčinu a pamatuj, že zítra je taky den. V cestě za pohybem záleží na celkovém období, ne na jednom jediném dni.
 • Najdi si parťáka - Kamarád, partner, kolega, ale i pes! Domluvte se na pěších cestách do práce, choďte na večerní procházky nebo si dejte společnou výzvu měsíc (nebo dva) bez ježdění výtahem. Spolu jste silnější a můžete se navzájem podpořit.
 • Užívej si proces - Zaměř se místo výsledku na proces a raduj se z maličkostí. Vstal/-a jsi dříve a šel/-a pěšky do práce? Dneska si ani jednou nepoužil/-a výtah? Měj ze sebe radost a užívej si cestu k aktivnějšímu JÁ!

Top4Fitness TIP: Sportovní oblečení funguje jako dávka motivace na aktivnější životní styl. Procházky, cvičení i protahování ti v tom půjdou raz dva. Vybav se na Top4Fitness, kde najdeš oblečení značek Nike, Reebok, adidas a mnoho dalších!

Dámské sportovní oblečení Pánské fitness oblečení 

Tvoje individualita a vývoj

Pamatuj, že každý jsme jiný. To, co vyhovuje ostatním, nemusí nutně fungovat tobě. Proto poslouchej své tělo, pozoruj se a hledej si své vlastní návyky a rutiny, které budeš schopen/-na udržet dlouhodobě. Nauč se být také flexibilní, protože se v průběhu života stále vyvíjíš. Mění se tvé tělo, priority, procházíš si různými fázemi a tím pádem se mění i tvé formy pohybu. Je to v pořádku, protože to je život! Jeden veliký proces plný dobrodružství.

Hýbej se s bestsellery z Top4Fitness: