Přihlas se do našeho týmu ambasadorů ještě dnes Mam zájem
Co znamená EMOM, AMRAP nebo WOD? Oživ svůj trénink!

Co znamená EMOM, AMRAP nebo WOD? Oživ svůj trénink!

29. 9. 2022 7 min. čtení

Cvičíš převážně na strojích a chceš vyzkoušet nový typ tréninku a pohybu? Pak vyzkoušej prvky Cross-Trainingu, jako je WOD, EMOM či AMRAP. Otestuj svou kondici, sílu i vytrvalost!

S těmito názvy se můžeš nejčastěji setkat na Cross-Trainingu. Spojují silové, kondiční i vytrvalostní aspekty a je pouze na tobě, jak si daný typ tréninku poskládáš. Může být dlouhý (vytrvalostní), krátký, dynamický, silový, nebo kombinace více typů. Jaké jsou základní typy?

1. WOD

= Workout of the day.

Neboli workout dne. Představuje trénink pro daný den, který je vypsán na tabuli v gymu, nebo si ho určíš ty sám/-a. Skvělé je to, že se dané cviky dají modifikovat tak, aby je zvládl opravdu každý! Místo klasických kliků můžeš dělat kliky s koleny na zemi, na shybech si pomoct s odporovou gumou a na cviky se závažím (osa, kettlebely, činky atp.) zvolit libovolnou hmotnost.

2. EMOM

= Every minute on the minute.

Tento název představuje cviky a jejich počet, které budeš dělat během jedné minuty. Pokud počet opakování zvládneš, do konce minuty odpočíváš. Takto jedeš stále stejně, dokud nedojedeš poslední minutu.

Příklad - EMOM 10′':

 • 5 angličáků
 • 10 dřepů
 • 5 kliků

Každou minutu začneš 5 angličáků, 10 dřepů, 5 kliků a poté do konce minuty odpočíváš. Takto 10 minut v kuse. Čím dřív odcvičíš, tím déle odpočíváš!

3. AMRAP

= As many rounds (reps) as possible.

Neboli co nejvíce kol (opakování) kolik zvládneš. Máš jasně dané cviky, počty opakování a celkový čas workoutu. Tvým cílem je udělat za daný čas co nejvíce kol.

Příklad - AMRAP 12’:

 • 1 šplh na laně
 • 5 angličáků
 • 10 výskoků na bednu

Nejprve vyšplháš na laně, poté uděláš 5 angličáků a následuje 10 výskoků na bednu. Toto jedeš po dobu 12 minut s cílem udělat co nejvíce kol.

Na internetu najdeš několik příkladů těchto workoutů. Nemusíš si tedy lámat hlavu s vymýšlením, pouze si najdeš typ tréninku (WOD, AMRAP, nebo EMOM) s tvými preferovanými cviky.

Vybav se na svůj další workout s Top4Fitness!

Pánské fitness oblečení Dámské fitness oblečení

 

Cross-Training_AMRAP_EMOM_WOD

Benchmark workout

To jsou takové workouty, které jsou přesně dány - cviky, opakování i čas. Jsou většinou pojmenovány podle ženských jmen (náhoda?) nebo po padlých vojácích či záchranářích pro uctění jejich památky. Je vhodné takový typ workoutu zařadit do tréninku?

 • Výhoda je, že si díky nim můžeš sledovat svůj pokrok. Jestliže si workout zopakuješ například jednou za půl roku, uvidíš, jak se posouváš.
 • Nevýhodou je, že většinou jde o dost náročné workouty, které nejsou vhodné pro začátečníky - jak kvůli vysokým nárokům na kondici, tak techniku cviků.

“MURPH” workout

Mezi známý workout patří ten s názvem “MURPH”. Je pojmenován po zesnulém poručíkovi amerického námořnictva Michaelu Murphym. Stal se populárním po celém světě a globálně se cvičí vždy 25. května. Ty ho můžeš jet samozřejmě kdy chceš! Z jakých cviků se skládá?

 • 1 míle běhu (1,6 km)
 • 100 shybů
 • 200 kliků
 • 300 dřepů
 • 1 míle běhu (1,6 km)

Všechny cviky se provádí bez závaží, ale zároveň se zátěžovou vestou (můžeš bez). Cílem je dosáhnout co nejkratšího času. Tento workout dá opravdu zabrat!

Murph_workout

Výhody Cross-Training workoutů

 • Oživíš své tréninky - Chceš se vyhnout stereotypu ve cvičení, nebo jen zkusit jiný pohyb? Pak je pro tebe kombinace silového tréninku a dynamických workoutů z Cross-Trainingu ta pravá volba.
 • Zlepšíš si kondici - Cviky na strojích jsou skvělé na budování svalové hmoty, ale díky dynamickým či vytrvalostním workoutům si zlepšíš kondici, kardiovaskulární zdraví a také činnost srdce.
 • Objevíš nové cviky - Během těchto tréninků si vyzkoušíš mnoho nových cviků, které na strojích nelze provést. Co třeba šplh na laně, angličáky, nebo jízda na veslovacím trenažeru?

Top4Fitness TIP: Pořiď si boty z kolekce Nike Metcon či Reebok Nano, které jsou určené na Cross-Training. Objev novou úroveň všestrannosti, pohodlí a stability!

Cross-Training_Regenerace

Top4Fitness TIP: Nezapomínej na důkladnou regeneraci. Pěnový válec je skvělý pomocník na ztuhlé svaly.

Kde mohu AMRAP nebo EMOM cvičit?

Tyto typy tréninku můžeš aplikovat do své tréninkové rutiny jak v klasické strojové posilovně, tak přímo v Cross-Training boxu.

 • Cross-Training tělocvična - Výhodou CT boxu je to, že v něm budeš mít k dispozici veškeré vybavení, jako je například airbike, med balls či lano na šplh. Další podstatnou výhodou jsou trenéři, kteří ti pomohou se sestavením tréninku, technikou daných cviků a nebo si můžeš zkusit týmový workout s parťákem. Skvělá atmosféra zaručena!
 • Klasická posilovna - I v běžném gymu si ale vyhraješ. Většina posiloven disponuje funkčními zónami a dostačujícím vybavením. Stačí si najít kus prostoru pro sebe, donést si vybavení a trénink může začít.

Objev bestsellery na Top4Fitness: