Jak děti motivovat k pohybu
- Začni u sebe. Děti kopírují chování, které vidí doma. Pokud po návratu z práce hodíš nohy na stůl a zapneš televizi, těžko budeš dětem vysvětlovat, že ony se mají potit na tréninku, zatímco ty sleduješ nejnovější díly seriálu s pytlíkem chipsů v ruce. Najdi si pohyb, který tě baví, a uvidíš, že děti tě budou s radostí spontánně následovat.
- Travte chvilky v pohybu společně. Chodíš do fitka nebo gymu? Pokud to lze, vezmi nejmenší členy rodiny s sebou (spousta osobních trenérů nebo instruktorů lekcí to umožňuje, optej se toho svého). Uvidíš, jak se na tatami, kruzích nebo bednách vyřádí. Jezdíš na kole nebo chodíš na túry? Posaď sviště do sedačky a užijte si výhledy spolu. Brázdíš stezky na kolečkáčích? Mezi 4.-5. rokem se děti mohou učit bruslit. A jestli máš jen chvilku času, zaházejte si míčem na zahradě nebo se spolu učte kotouly, hvězdy a stojky. Na tyhle momenty budete jednou s radostí vzpomínat.
- Zavzpomínej na své dětství. Jaký pohyb bavil tebe a který naopak ne? Jste stejné krve a je dost možné, že to budeš mít se svou ratolestí společné.
- Dej dětem volnou ruku. Rodiče často mívají ambice, aby se jejich dítě stalo hokejistou, atletem nebo cyklistou. Syn pak chodí na tréninky "s nechutí", protože by místo hokeje raději chodil na judo, kam chodí kamarád, a na které si nadšeně donesl domů přihlášku, ale jeho přání nebyla vyslyšena. Dcerka každé ráno vstává na plavání, ale pokoj má plný plakátů s koňmi a přeje si, aby mohla chodit jezdit. Pokud dítě samo přijde s tím, že by se chtělo nějakému sportu věnovat, vyjděte mu (pokud je to časově a finančně možné) vstříc.
Dětská obuv Dětské fitness oblečení
V kolika letech vést děti ke cvičení
Začněme úplně na začátku - okolo 15. měsíce věku, kdy se dítě učí chodit. Jakmile prcek udělá první zvědavé krůčky, nevoď ho všude za ruku, nech ho prozkoumávat okolí, občas spadnout, nenuť ho pořád sedět "v bezpečí" v kočárku. Dopřej mu co nejvíc prostoru a času k pohybu.
Existují speciální cvičení pro tříleté děti nebo cvičení pro maminky s dětmi. V předškolním věku ale bohatě stačí, když se děti věnují přirozenému pohybu - lezení, chůze, běh, šplhání po stromech, skákání, kutálení, házení...
Od nástupu do školy přichází touha po kroužcích jak ze strany dítěte (čas s kamarády, něco si vyzkoušet) tak ze strany rodičů (čas pro sebe). Tady můžeš malého/malou vést ke konkrétnímu sportovnímu odvětví, ale mysli na to, že u specializovaných sportů, kde je jednostranné zatížení (tenis, florbal, ale i třeba basketbal) je nutné kompenzační cvičení, aby nevznikaly dysbalance. Proto se jako vhodnější řešení jeví všestranná přípravka, různorodé cvičení pro děti nebo zařazení více různých sportů.
Od kolika mohou děti posilovat?
Častým tématem je, odkdy děti mohou posilovat a pracovat s externí zátěží. Do první třídy dítě žádné specializované cvičení nepotřebuje a mnohem víc ho bude bavit spontánně si hrát, lézt po stromech nebo skákat na trampolíně (čímž, mimochodem, posiluje přirozeně taky) než cvičit nebo zvedat činky.
Od první třídy je pro dítě silový trénink skvělým prostředkem k rozvoji zdraví, výkonnosti, prevenci zranění za splnění těchto bodů:
- Dítko musí být na zátěž připravováno postupně. Začínáme s vlastní vahou, s lehčími kettlebelly, jednoduššími cviky, postupně přecházíme k těžším a složitějším.
- Technika na prvním místě. U dětí platí dvojnásob kvůli potenciálnímu vzniku špatných pohybových stereotypů nebo zranění. Pokud sám/a ohlídat techniku nezvládneš, najdi si profesionálního trenéra.
- Psychická připravenost dítěte. Důležité je, aby se prcek na posilování dokázal soustředit, vnímal trenéra a zvládl pohyby správně napodobit a provést.
- Různorodost pohybu. Kromě posilování zařazujte i jiné aktivity nebo sporty.
A co raná sportovní specializace?
Pokud chceš z dítka mít profi fotbalistu nebo gymnastku, zdá se, že není jiné cesty, než začít s tímto sportem v útlém věku, chodit na tréninky poctivě každý den a nemít moc prostoru na jiné aktivity. Problémem rané specializace bývá často nechuť ke sportu okolo puberty, přepětí nebo dysbalance. Na druhou stranu, vaše dítě opravdu může být v daném sportu talentované a dosáhnout úspěchů. V tomto případě se opravdu vyplatí dát si na čas s výběrem kvalitního klubu a trenérů, kteří vědí, jak daný sport kompenzovat, dávkují dětem i všestrannou pohybovou přípravu a hlavně s nimi zachází lidsky, individuálně a s dávkou trpělivosti. Tréninky by zhruba do 11-13 let rozhodně neměly být jen dril, odříkání, pocit, že když se mi něco nepovede, jsem k ničemu. Děti by měly na tréninky chodit rády, vnímat trenéra jako autoritu, ale jako kamaráda, část tréninků by měla probíhat herní nebo zábavnou formou. Ideálním výstupem je, pokud se dítě rozhodne v kariéře výkonnostního sportovce pokračovat z vlastní vůle.
Zábavné cvičení pro děti
Jaká cvičení dětí baví?
- Dětská gymnastika - Na lekcích gymnastiky se děti naučí práci se svým tělem, nářadím i náčiním, posílí svaly a rozvíjí svou stabilitu, mobilitu i koordinaci. To vše zábavnou formou.
- CrossFit Kids - Pokud chceš mít všestranné dítko, které nepřekvapí gymnastika, atletika, kondiční cvičení ani práce s kettlebellem nebo šplh, omrkni CrossFit pro děti, kde se tohle všechno formou her a krátkých "workoutů" naučí.
- Atletická přípravka - Druhou volbou pro rozvoj všestrannosti je atletika pro děti. Malí atleti se učí běhat, skákat, házet, vrhat, hrají hry... a rozvíjejí tak rychlost, obratnost, dynamiku i vytrvalost.
- Aerobic / Disco - Tvá dcerka pořád tancuje, zpívá si a chvilku neposedí? Vyzkoušejte jeden z těchto tanečně laděných kroužků. Další alternativou je Street dance, který baví i kluky.
- Dětská jóga - Na dětské józe se děti pozice učí pomocí říkanek, písniček nebo třeba přirovnáváním ke zvířátkům. Rozvíjí tak svou fantazii, spontánnost, mobilitu, ale třeba i rytmus.
Už máš jasno v tom, co bude tvé dítko dělat?
Autor: Andrea Skolková