25 % SLEVA na boty Nike Romaleos-- days --:--:--https://top4fitness.cz/c/nike-romaleosKUP TEĎ
TOP 3 druhy gymnastiky a jak ji začít cvičit?

TOP 3 druhy gymnastiky a jak ji začít cvičit?

29. 3. 2018 12 min. čtení

Gymnastika. Dechberoucí, ale zároveň náročné pohybové prvky, které člověk dokáže se svým tělem. Jak s ní začít, co obnáší obličejová gymnastika a je skutečně vhodná pro děti? 

Co je gymnastika?

Gymnastika je soubor tělesných cvičení, které napomáhá především rozvoji lidského těla a udržení zdatnosti. Klade důraz na čisté provedení silových, kondičních cviků a také se soustředí na držení těla a pohybový projev. Mezi známé gymnastické disciplíny patří kondiční, základní, rytmická, sportovní, džezgymnastika, skoky na trampolíně, aerobik nebo také oblíbená obličejová gymnastika.

Historie gymnastiky

Slovo gymnastika pochází z řeckého slova:

gymnós = nahý

Má své kořeny už v antickém Řecku, kde byla součástí rozvoje těla i duše. V té době byl do gymnastiky zařazen i box, plavání a další disciplíny. Ve staré Krétě nebo Egyptě cvičili gymnasté na zvířatech, což dalo základy nářaďové gymnastice. Po období nezájmu o cílený pohyb jako je cvičení se postupně začala praktikovat ve Švýcarsku, Německu až se rozšířila po celé Evropě. Od začátku 20. století je gymnastika již součástí Olympijských her a Mistrovství světa.

Gymnastika pro začátečníky

Gymnastika se cvičí od útlého věku. Mladé gymnastky začínají od předškolního věku, kdy je tělo a kosti stále velice pružné a obratné. Obvykle jsou k tomu vedeny rodiči či učiteli ve škole. Pokud se rozhodneš začít cvičit gymnastiku v pokročilejším věku, je nutné si uvědomit, zda na tento sport tělo má. Nesmíš se potýkat se zdravotními problémy, jako jsou bolesti zad, šlach a jiné. Nechceme tě odradit, ale gymnastika opravdu není jednoduchá disciplína, proto je vhodné začít například s aerobikem nebo kondiční gymnastikou, která není jen pro zkušené, ale mohou jej cvičit i začátečníci.

Druhy gymnastiky

Ve světe gymnastiky se můžeš setkat s několika druhy, kde je každý něčím specifický - ať už pohyby, cviky či způsobem provedení. Představíme ti tři druhy, se kterými se můžeš setkat nejčastěji:

1) Moderní gymnastika

Tato disciplína kombinuje prvky baletu, gymnastiky, divadelního tance a akrobacie jak s náčiním, tak bez něj. Nejdůležitější pohybovou schopností je koordinace a limitujícím faktorem výkonu je výrazná flexibilita kloubů.

  • Náčiní na moderní gymnastiku - Švihadlo, obruč, míč, kužele, tyčka a stuha na moderní gymnastiku, která má délku až 6 m.
  • Prvky moderní gymnastiky - V moderní gymnastice je velké množství prvků. Jedním z nejčastěji zařazovaných obratnostních prvků v sestavě je pomalý přemet vzad.
  • Další specifika moderní gymnastiky - Nejvíce namáhané svalstvo v této disciplíně jsou svalstva horních a dolních končetin a zad. K dosažení špičkových výkonů je třeba 8 – 10 let tréninku. U moderních gymnastek jsou důležité dlouhé dolní končetiny a nízký podíl tuku. Dochází zlepšení funkcí smyslových analyzátorů: zrakový (periferní vidění), prostorová orientace, kinestetický, vestibulární. Patří mezi sporty s nejnižší úrazovostí, ale převažují chronická poškození. Největším problémem je jednostranné zatížení.

Gymnastika

2) Sportovní gymnastika

Sportovní gymnastika je sportovní odvětví, kde gymnasté provádějí krátké sestavy, silové nebo švihové prvky na koberci nebo na nářadích. V této disciplíně soutěží jak ženy, tak muži s odlišností provedení.

  • Náčiní na sportovní gymnastiku - Nářadí se zde rozděluje dle závodníků. Pro muže: kůň našíř, koberec (prostná), kruhy, přeskok, bradla a hrazda. Pro ženy: koberec (prostná), kladina, přeskok, bradla.
  • Prvky sportovní gymnastiky - Gymnastický výkon závisí na mnoha faktorech, cvičení kladou nároky především na koordinaci svalové činnosti v prostoru a čase. Statické cviky vyžadují vyvinutí velké síly příslušných svalových skupin, kdy je kladen důraz na výdrž v různých polohách. Intenzita zatížení závisí na disciplíně.  Zde je zapotřebí koncentrace a odolnost vůči strachu. Gymnastická cvičení jsou různorodá a technicky náročná. Pracují svaly celého těla a nesmírně důležitá je jejich vzájemná koordinace.
  • Další specifika sportovní gymnastiky - Sportovní gymnasté a gymnastky obvykle mají kratší dolní končetiny – níže položené těžiště = lepší stabilita. Širší ramena jsou dána větší muskulaturou v této oblasti. Nadměrná zátěž může narušovat fyziologický vývoj organismu. Typické jsou mozoly od tření kůže s nářadím. Největším rizikem je pád během gymnastického výkonu. U gymnastů se setkáváme se zakřivením bederní páteře, poruchami růstu a u gymnastek s opožděním první menstruace.

3) Obličejová (tvářová) gymnastika

Toto je trochu jiný a specifický druh gymnastiky než dva předchozí. Jedná se o jednu z nejzdravějších metod jak můžeš zabránit, zpomalit a redukovat tvorbu vrásek na obličeji. Při tvorbě jednotlivých cviků se vychází z anatomie tváře, hlavně z umístění obličejových svalů, kdy kůže pevně obepíná jejich povrch, takže se v reakci na jejich pohyb jemně napíná. Vlastně jde o takový přirozený lifting.

  • Benefity obličejové gymnastiky - Pravidelné cvičení obličejové gymnastiky zlepšuje přirozenou hydrataci pleti a zvyšuje cirkulaci krve. Díky tomu do buněk v kůži lépe proudí kyslík a vstřebávají se živiny.
  • Princip obličejové gymnastiky - Cvičení u obličejových svalů funguje jako jakékoli jiné cvičení. Cíleně uvolňuješ a stahuješ určité skupiny svalů v obličeji. Tím se svaly zpevňují a vypínají, do svalových buněk se dostane větší množství kyslíku, tváře se prokrví a zvýšenou aktivitou se vylučují škodliviny. Kontury obličeje se vypínají, vrásky vyhlazují a mizí i kruhy pod očima. Cvičení se zaměřuje především na ty obličejové svaly, které nejsou pravidelně používány a ztrácejí vitalitu.

Obličejovou gymnastiku je prováděj ideálně ve chvíli, kdy je tvá pleť dokonale čistá a stačí pouze 5 – 10 minut. Stejně jako u tělesného cvičení začni s menší intenzitou i menším počtem opakování. Každý cvik svalů prováděj max. 5 sekund a mezi cviky nech 2 – 3 sekundy obličejové svaly uvolnit.

Gymnastika

Dresy na gymnastiku

Jaké oblečení na gymnastiku volit? Při trénincích i na závodech je nezbytné cítit se pohodlně a mít absolutní volnost pohybu. Proto jsou všechny gymnastické dresy, šortky, 3/4 kalhoty a legíny vyrobeny z materiálu s vysokým podílem elastanu. Na gymnastiku se nejlépe hodí právě pohodlné šortky či legíny a na horní část těla sportovní podprsenka pro dámy či tílko pro pány

Dámské fitness oblečení Pánské fitness oblečení

Gymnastika pro děti - Ano nebo ne?

Gymnastika, spolu s prvky atletické přípravy, tvoří základ pro veškeré sporty, pohybové programy i zdravý pohybový rozvoj dětí, kdy mohou zdokonalit své pohybové dovednosti a připravit se tak na budoucí sportovní specializaci nebo školní tělesnou výchovu.

Výhody gymnastiky u dětí

V první řadě se naučí základy gymnastiky, moderní gymnastiky a sportovní přípravy. To ale není zdaleka vše, gymnastika je učí mnoho dalších věcí a dovedností, jako jsou:

  • Fyzické dovednosti - Děti by se měly naučit správně běhat, držet tělo při běhu, skákat, házet a chytat míč a další sportovní prvky. Mladší školní věk je vhodný pro nácvik a rozvoj koordinačních schopností. V lekcích gymnastiky se zařazuje také motorická a kompenzační cvičení na celkový rozvoj, což pomáhá rozvíjet všeobecné pohybové návyky či dovednosti a obratnost.
  • Mentální formování - Hlavním cílem je však naučit děti píli, soustředění, ochotě překonávat překážky, brát sport jako zábavu, spolupracovat, ale i nést vlastní zodpovědnost.

Gymnasté začínají trénovat od raného věku, někdy probíhá příprava již od 3 let věku dítěte, v lepším případě se věk pohybuje cca kolem 6 let a svého vrcholu dosahují kolem dvacátého roku. Tento způsob vede k časté kritice, protože následkem špatného tréninku je přetěžování kloubů a v pozdějším věku mohou nastat další zdravotní potíže. Je potřeba na dítě netlačit, vnímat jeho potřeby a více než k precizním výkonům ho vést k lásce k pohybu.

Dětské sportovní oblečení

Gymnastika pro dospělé

Chceš začít s gymnastikou v pozdějším věku? Je to možné! Musíš však znát svůj zdravotní stav a pohybové možnosti. Základem je zkušený trenér, který umí pracovat s tělem. Průběh cvičení se drží dané osnovy:

  1. Zahřátí (5 min)
  2. Rozcvička (15 min)
  3. Zpevňovací cviky (15-20 min)
  4. 5 min pauza
  5. Rotace nářadí (15 min)
  6. Obratnostní štafeta (10 min)
  7. Individuální požadavky (15 min)
  8. Posilování (15 min)
  9. Uvolňování (10 min)

Nikdy není pozdě na sport, jen je třeba znát své hranice.


POHYB