MID SEASON SALE Nakupuj

Měly by holky zvedat činky?

Myslím, že každá holka, která chodí do posilovny, na crossfit či na vzpírání nejednou slyšela ne příliš emancipované tvrzení, že dámy nemají s činkama, co dělat. A když už někdo z pánů činkám povolí, tak jedině pro určité partie. Proč tomu tak je? Proč lidé stále takhle škatulkují? Čeho se ostatní ženy bojí?

Většina žen, jakmile začnou navštěvovat fitness centrum, zamíří přímo k běžeckému pásu nebo kolu, stráví tam přibližně půl hodiny, potom si vezmou do rukou ty nejlehčí činky, trošku si zaposilují, dají si pár cviků na břicho a jdou zase na pás. Většina žen se bojí posilování s vyšší váhou. Proč?

Někde se doslechly, že když budou cvičit s velkými váhami, stane se z nich chlap. Nebo viděly fotku profesionálních kulturistek a je to pro ně odstrašující případ. Myslí si, že jakmile začnou posilovat, hned budou takhle vypadat.

Mýtus

Pravdou je, že muži, jakmile začnou posilovat, mohutní docela rychle, příčinou ale nejsou jen samotné váhy. Na vině jsou hormony. Mužský hormon - testosteron je základním determinantem pro svalový růst. A jelikož my ženy máme testosteronu v těle jen zlomek množství, které mají muži, je proto nemožné nabrat svalovou hmotu tak rychle a v takovém množství jako muži.

Jak to tedy je

Ženy, pokud nemáte v plánu brát anabolické steroidy, nikdy takto vypadat nebudete. Za profesionální kulturistikou stojí dlouhá, ale opravdu dlouhá léta dřiny a opravdu hodně anabolických steroidů. Proto většina kulturistek, podle některých, vypadají jako „mužatky“, protože do svého těla uměle přivádí mužský hormon – testosteron. U těchto žen si můžeme všimnout většího ochlupení, vyššího čela nebo například hlubšího hlasu.

Lidé občas mají tendenci šířit bludy o tom, že tělo ženy samo začalo, na základě cvičení, produkovat testosteron.

Je sice pravda, že některé ženy mají zvýšenou hladinu testosteronu, ale nikdy v těle nedosáhne takového množství, aby byly schopny naturálně vybudovat takovéto množství svalů.

K čemu je takový silový trénink dobrý?

Když ženy chtějí hubnout, jako první je napadne kardio. Ano, to člověku pomůže zhubnout, ale ne tak efektivně, rychle omrzí a navíc nevytvaruje postavu.

Ženské svaly mají úplně jiný tvar, než ty mužské. Například na horní polovině těla nikdy, přirozenou cestou, nevybudujeme to, co muži a naopak muži nikdy „nevydřepujou“ takový zadek. Proto se nemusíme bát, že bychom se cvičením zbavili sexy křivek. Právě naopak.

Navíc pomocí silového tréninku dokážeme rychleji docílit požadovaných výsledků. Čím více svalové hmoty v těle máme, tím více naše tělo spaluje tuk, což většinou chceme.

Pokud je našim záměrem naopak nabrat, bez silového tréninku se opravdu neobejdeme.

Proč někteří muži mají tendence shazovat ženy, které silově cvičí?

Já osobně mám s tímto také zkušenost. Byli muži, kteří se mi snažili namluvit, že silovým tréninkem akorát zmohutním a že nikdy nedosáhnu takových výsledků, jako kdybych denně běhala 10 kilmetrů. Z hlediska fyzičky určitě ne, ale to nikdy nebyl můj záměr. Čím větší váhy jsem zvedala a čím lepší výsledky jsem měla, muži se ozývali více. Ze začátku jsem si z toho dělala hlavu, ale potom jsem se na tohle téma bavila s několika fitness trenéry a všichni se shodli na jednom. Někteří muži se cítí ohroženi, jejich ego by nesneslo, kdyby některá žena v jejich okolí dřepla víc, než oni sami.

Na závěr

Ženy, nebojte se zvedat váhy. S čistým svědomím odložte ty malé růžové činky, přestaňte se denně trápit na kardiu, ovšem jen pokud vás nebaví, a bez ostychu šáhněte po velkých kotoučích a olympijské ose.

Článek napsala Karol Čmielová.


POHYB ŽIVOTNÍ STYL