Jak jsem začala s horolezectvím a jak můžete i vy

Spojení fyzické síly, adrenalinu, práce s hlavou a krásných výhledů - to je lezení.

Sama nejsem nějaký extra lezec, moje nejtěžší poctivě vylezená cesta je obtížnost 4 a o skalách ani nemluvím (spíš o nich mlčím, protože se bojím). Přesto mě tento sport baví, baví mě sledovat, jak lezou ostatní, baví mě jim fandit, zatajuji dech, když to vypadá na pád a baví mě, když překonám sama sebe a rozhodnu se, že bych taky mohla něco zkusit vylézt.

Jak jsem se k tomu dostala

O lezení jsem vlastně nikdy moc nepřemýšlela. Moc mě nelákalo, bála jsem se výšek, neznala nikoho s touhle zálibou. Když jsem ale začala chodit na túry, kde jsem se bála vylézt na skalku a přišla o nejlepší výhled, rozhodla jsem se, že s tím musím něco udělat.

Naštěstí jsem našla kamarády, kteří už nějaký ten pátek lezou, takže nebylo těžké začít.

horolezecká stěna

Kam jsem jako začátečník šla?

Určitě je lepší začínat na stěně, kde si vše “osaháte” a naučíte se vše, co budete k vašemu dalšímu lezení potřebovat. Lézt můžete buďto “jen tak”, že lezete (pro začátek to dělá asi každý) nebo po barvami vyznačených cestách.

Samozřejmě je velká výhoda, pokud máte známé, kteří už nějaké ty zkušenosti mají, protože si nemusíte najímat instruktora.

Pokud však takové kontakty nemáte, můžete se přihlásit na lezecký kurz, kde vás vše naučí právě zkušený instruktor. (1,5 hod cca 500 Kč)

Co je k lezení potřeba?

Úvazek
Lezečky (speciální boty na lezení)
Jistící pomůcku
Lano - nemusíte mít, pokud ho má váš parťák

V lezeckých centrech lze všechno toto vybavení zapůjčit. Pokud jdete na lezecký kurz, veškerá výbava bývá v ceně.

úvazeklezečkyjištění

Moje první lezení

Ze všeho nejdřív mi museli ukázat, jak se mám nasoukat do sedáku. Teď to zní, jako bych byla hrozné nemehlo, ale věřte mi, ze začátku není úplně jasné, jak “ta věc” vlastně patří.
Poté mě naučili navázat se na lano. Chtělo to trochu cviku a po chvíli už jsem si byla jistější.

vázání jištění

Je dobré, když se s vaším parťákem navzájem zkontrolujete. On zkontroluje, jestli máte správně navázané lano, protažené skrz obě oka úvazku a vy zkontrolujete, jestli má správně nachystané jištění (vy ho budete kontrolovat spíš až vás naučí i jistit), zaznít by měla i domluva mezi parťáky “Lezu” a “Jistím”.

Až zdárně vylezete nahoru, zkontrolujete parťáka jestli na vás kouká a on si vás “dobere” - tedy přitáhne lano a nachystá se na vaše slanění. Vaším úkolem je si normálně sednout a natáhnout nohy před sebe - zní to jednoduše? 10 metrů nad zemí ta jednoduchost získává trochu jiný rozměr. Při sedání jsem zavírala oči a jen doufala, že ty jejich jistítka fungují!

Pak vás váš spolulezec spustí a vy se u toho odrážíte nohama od stěny.

Po mém “poprvé” jsem mohla rovnou domů, protože mi natekla obě předloktí.
Z toho plyne ponaučení: Nesnažte se tedy dostat se nahoru rukama. Pracovat by měly hlavně nohy. Určitě si také hlídejte, abyste měli 3 opěrné body (2 nohy a jedna ruka nebo 1 noha a dvě ruce se vždy drží stěny).

Trénink dělá mistra

posilovací kolečko

Samozřejmě jako v každém sportu, abyste se zlepšovali, měli byste lézt pravidelně. Zkoušet nové cesty, zvyšovat obtížnost. Každá cesta má totiž číslem určenou obtížnost. Ze začátku je dobré lézt  obtížnost 3-4. Poté zvyšovat. Existují také 4+, 5- atd. Ty nejtěžší cesty už bývají například 9+.

Pokud chcete být dobrým lezcem, musíte také posilovat. Velice důležitý je střed těla. Jako motivaci můžete využít jeden z našich článků o posilování břicha. Pro lezce je taky skvělé zařadit cvičení s pomocí závěsného systému TRX-

Určitě byste ale neměli některou partii favorizovat, zkrátka a dobře posilování vám jen prospěje. Zapomínat byste však neměli hlavně na předloktí a cvičit se dají také prsty. Ke cvičení předloktí vám poslouží mačkání gumových koleček a prsty lze posilovat například mačkáním obyčejného vršku od piva přehnutého napůl.

Zbývá vám pouze natrénovat hlavu, která vás občas do nějakého těžšího lezení nepustí. Ale nebojte se. Čím víc lezete, tím víc vylezete.

horolezectví

Článek napsala Erika Jelínková.


POHYB ŽIVOTNÍ STYL