SUMMER SALE - Ušetři až 60 % na vybraných produktech Nakupuj
Jak se obléct na překážkový závod Spartan?

Jak se obléct na překážkový závod Spartan?

10. 4. 2022 7 min. čtení

Komplexní závod Spartan spojuje běh v terénu a různé druhy překážek. Prověří tě jak po fyzické, tak mentální stránce a jedná se o nezapomenutelný zážitek. Jak se na něj vybavit a zvládnout ho s úsměvem na tváři?

Spartan spojuje různorodé a zajímavé aspekty - užiješ si běh v terénu a ve vodě, budeš se plazit a prodírat bahnem, šplhat na laně, přelézat překážky, ručkovat a nebo třeba házet oštěpem. Jak se na něj vybavit? Pojďme si detailně rozebrat 4 základní nutnosti:

 • Trailové boty 
 • Funkční oblečení
 • Spodní prádlo
 • Doplňky a vybavení

Boty budou po většinu času mokré. Neber si boty s Gore-Texem, protože ty ti akorát parádně udrží vodu uvnitř a máš o kilo těžší nohy. Ideálně tedy vyber lehkou crossovou botu.

1. Správná bota je základ

A u Spartana to platí dvojnásob. Běh v nerovném, kopcovitém a kluzkém terénu vyžaduje stabilní a odolnou botu, která tě podrží. Neber si boty s Gore-Texem, ty drží vodu uvnitř a o kilo těžší nohy mít rozhodně nechceš. Zvol lehké trailové boty s gripem, ideálně o číslo větší, aby měla noha dostatek prostoru.

Trailové boty

2. Oblečení na závod

Doby, kdy se na překážkový závod plný bahna bralo to nejstarší oblečení, co leželo ve skříni, jsou dávno pryč. Většinou bylo toto oblečení pouze z bavlny a ta je tím nejméně vhodným materiálem. Vždy bude záležet na počasí, ale hlavními aspekty oblečení na Spartana jsou:

funkčnost, prodyšnost a pohodlí.

Jestliže se budeš touto svatou trojicí řídit, nešlápneš vedle. Kombinuj kousky které jsou elastické a na tělo - funkční tričko či tílko, kraťasy či funkční legíny. Oblíbené jsou také tzv. biker shorts - delší kraťasy na tělo, které zamezí tření kůže mezi stehny.

V případě chladného počasí vezmi pouze lehkou větrovku, nebo obleč funkční tričko s dlouhým rukávem pod tričko s krátkým rukávem. Neboj, zima ti nebude, zahřeješ se během, nebo angličáky, které se dělají jako trest za nesplněnou překážku. Zde platí “méně je více” - mnoho vrstev mokrého, a nedej bože bavlněného, oblečení by nadělalo více škody, než užitku.

Dámské běžecké oblečení Pánské běžecké oblečení

Top4Fitness TIP: vybav se na závody speciální kolekcí Craft Spartan, ve které najdeš funkční oblečení na závod, trailovou závodní botu či pohodlné kousky na běžné nošení

Spartan_Race_finishline

3. Spodní prádlo

Velice důležitá část oblečení, na kterou se paradoxně často zapomíná. Ve většině případů tě pár set metrů po startu čeká bahno s vodou, takže běh v mokrém oblečení je jasný. Vybav se funkčním spodním prádlem na tělo (bavlna ne!), které i po namočení drží tvar a nebude tě nikde omezovat.

Důležitý je také správný výběr ponožek. I zde platí - bavlna ne! Zvol funkční běžecké ponožky či kompresní podkolenky, které efektivně tlumí nárazy při seběhu. Tady ale pozor, ne všem běžcům kompresky vyhovují, proto doporučujeme před závodem vyzkoušet během tréninku.

Spodní prádlo

4. Doplňky a vybavení

Základní věci jako běžecké boty, oblečení a spodní prádlo máš připravené? Pak tu pro tebe máme vybavení, které při závodě oceníš.

 • Camelbag - na trati bývají občerstvovačky, ale na delší tratě (Super, Beast) je dobré vzít camelbag. Tekutiny budeš mít u sebe a vejde se ti tam i malá svačinka pro doplnění energie.
 • Čelenka - dostaneš jednu super-spartanskou se startovním číslem, ale někdo preferuje klasickou běžeckou čelenku pod ní kvůli lepšímu odvodu potu.
 • Rukavice - mohou ti pomoci při zdolávání ručkovacích překážek či nošení břemen. A nejlepší jsou ty zahradní za pár korun, fakt!
 • Kšiltovka / sluneční brýle - důležitá ochrana před sluníčkem a horkem.

Běžecké doplňky

Spartan tipy a triky

Co dalšího ti na závodě může pomoci a co si ohlídat? Přečti si vychytávky od Spartan Ambassadorky Sabči @sabinaherainova:

 • Pozor na vlasy - ostnatý drát a vlasy nejsou nejlepší kamarádi. Stáhni je do culíku, ať neuvízneš! Vymotat se je další překážka navíc.
 • Neexperimentuj - oblečení a boty, ve kterých poběžíš, měj předem vyzkoušené na tréninku. Rozhodně neber na závod nové boty, které sis zrovna pořídil/-a. Mohou se objevit puchýře, které umí závod dost znepříjemnit.
 • Ostříhej si nehty na nohou - noha se v botě po pár kilometrech začne roztahovat a není nic horšího, než nehty narážející na špičku boty. Hlavně při seběhu!
 • Potítko na hodinky - jestli plánuješ měřit zdolané kilometry na hodinkách, přetáhni přes ně potítko. Nedostane se ti tam bahno a nebude na nich jediný škrábanec.
 • Kontaktní čočky - neriskuj rozbití dioptrických brýlí. Radši zvol jednodenní kontaktní čočky, ať na zemi vidíš každý kámen, užiješ si krásné výhledy a nezabloudíš (ano, i to se stává!).

V oblečení máš jasno a teď nezbývá nic jiného, než se začít těšit! Spartan není pouze překážkový závod, v první řadě jde o nevšední sportovní zážitek. Přijď si zasportovat, zažít jedinečnou atmosféru a nasaj energii Spartan komunity. Zaběhnout si ho může ÚPLNĚ KAŽDÝ! Přihlas se ještě dnes a poznej na vlastní kůži smysl motta: Pochopíš až v cíli. AROO! 

Kuba Šigut, osobní trenér Fitness Clinic Znojmo
Spoluautor: Sabina Herainová

Vybav se na překážkový závod s Top4Fitness: