Fitness dárek k vybraným produktům. Chci dárek
Jak si správně vybrat sportovní podprsenku

Jak si správně vybrat sportovní podprsenku

22. 7. 2020 6 min. čtení

Vybíráš si sportovní podprsenku takovou, která ti sluší a tak nějak se v ní cítíš pohodlně? Přečti si, na co všechno při výběru dávat pozor a nesáhni při nákupu vedle.

Kdy nosit sportovní podprsenku?

Máš prsa a hýbeš se? Sportovní podprsenka do tvého šatníku patří! Fakt je to takhle jednoduché.
Cvičíš jen 1x týdně? Chodíš jen na svižné procházky? Cvičíš doma, kde tě nikdo nevidí? I tak sportovní podprsenku potřebuješ. Správně vybraná podprsenka dokáže snížit otřesy prsou o desítky procent a zabránit poškození a povolení vaziva. Budeš se díky ní chlubit pevným poprsím i za pár let.
Od jakého věku nosit sportovní podprsenku? Jakmile prsa malé sportovkyně trochu povyrostou (což je individuální, ale v průměru to bývá okolo 10-11 roku), je vhodné pořídit dívčí sportovní podprsenku s nízkou oporou, která bude prsa při pohybu chránit.

Druhy sportovních podprsenek

Podprsenky lze rozdělit do tří kategorií podle způsobu zpevnění.

 • Kompresní - Kompresní podprsenky prsa přimknou k tělu pomocí pevné, ale pružné látky, a neobsahují košíčky.
 • Košíčková - Podprsenky s košíčky prsa fixují pomocí košíčků podobně jako klasické podprsenky. Jsou vhodnější pro větší poprsí.
 • Hybrid - Hybrid je kombinací kompresní a košíčkové podprsenky, obsahuje jak kompresní látku, tak košíčky.

Správná velikost podprsenky

Pokud se rozhodneš pro podprsenku s košíčky, je to easy - velikost podprsenky bude stejná, jako velikost tvé normální podprsenky, uvádí se totiž v obvodu hrudníku a velikosti košíčků. 
Kompresní podprsenky jsou ale zpravidla číslovány jako XS-XL. Jak se potom rozhodnout pro tu správnou? Mrkni na Nike tabulku převodu velikostí.Tabulka velikostí sportovních podprsenek

Nedávej ale jen na tabulku a podprsenku si pořádně vyzkoušej.

Co by měla správná podprsenka splňovat?

 • Prsa nejsou "napěchovaná ve výstřihu", ani nevylézají zpoza spodního lemu nebo u podpaží, ale přirozeně sedí v košíčcích / pod kompresní látkou.
 • Ramínka se nezarývají do kůže, ani nejsou příliš volná, aby padala. Neměla by se dotýkat krku, ale sedět na ramenou a prsům poskytovat oporu. Během pohybu by tě ramínka neměly tlačit ani jinak obtěžovat.
 • Když si podprsenku zkoušíš a zvedneš ruce nad hlavu, spodní lem by se neměl vyhrnovat. A pokud se předkloníš, prsa by měla zůstat na místě též.
 • Prsa drží na místě i během aktivity, pro kterou je podprsenka zvolená - nezapomeň si v kabince vyzkoušet zaskákat nebo udělat pár dřepů.
 • Je vyrobena z funkčního materiálu. Ten je u podprsenek většinou založen na polyesterovém hedbvábí, polypropylenu, polyamidu a elastanu.

Opora podprsenky - výběr podprsenky podle sportu

 • Lehká opora - Podprsenky s lehkou oporou jsou vhodné pro aktivitu o nízké intenzitě, jako je třeba pilates nebo klasická jóga. To je například Nike Indy.
 • Střední opora - Střední oporu využiješ třeba při chůzi, posilování na strojích nebo power józe. Vyzkoušej Nike Swoosh.
 • Vysoká opora - Podprsenka, která tě podrží při funkčním tréninku, CrossFitu, běhu, skákání přes švihadlo nebo gymnastice. Třeba Nike Fenom Flyknit nebo Nike Alpha.

Pozor, pokud máš velikost košíčků D a víc, měla by sis pořídit podprsenku s vysokou oporou na jakoukoli aktivitu, i tu o nízké intenzitě.

Zjednodušeně se dá říci, že čím intenzivnější aktivita je a čím větší máš prsa, tím větší oporu podprsenky potřebuješ.

Speciální sportovní podprsenky

Sportovní podprsenka s vycpávkami

Setkat se můžeš i s podprsenkami obsahujícími vycpávky. Výztuž má dvojí význam: estetický (stejně jako u klasické push-up podprsenky zvětšuje prsa a pomáhají tvarovat svůdný dekolt), a podpůrný (pomáhá poskytovat dostatečnou oporu). Pokud toužíš po krásném dekoltu i během sportování, podprsenka s výztuží bude ta pravá.

Bezešvá sportovní podprsenka

Ani u bezešvé sportovní podprsenky se nemusíš bát nedostatečné opory. Pokud tě při sportu švy obtěžují, zkus to s bezešvou podprsenkou.

Podprsenku se nemusíš bát objednat na e-shopu - buďto velikost znáš podle svých předchozích podprsenek, nebo vybereš s pomocí krejčovského metru a tabulky velikostí, objednáš, vyzkoušíš a případně vyměníš / vrátíš!

Autorka: Andrea Skolková