Jak vyprat kolenní bandáže?

Praní kolenních bandáží je velmi důležité. Hlavně pokud chcete, aby vám vydržely dlouho. A hlavně, nikdo z nás nemá rád špinavou a páchnoucí tašku. Nemluvě o tom, že jakmile bandáže vyndáte, cítí je celá posilovna.

Jak vyprat kolenní bandáže?

Samozřejmě závisí na tom, jak moc špinavé bandáže máte, ale není třeba to přehánět s metodami, jako to dělá spoustu lidí ve fitness branži. Takže se pojďmě podívat na to, jak je můžete umýt jednoduše a to hned 5způsoby. 

Projdeme si 5 metod. Začneme těmi jednoduššími na lehce špinavé a dojdeme až k těm nejvíce drastickým na ty VÁŽNĚ páchnoucí, které byste – v zájmu života okolních lidí – do posilovny už brát opravdu neměli. 

1. metoda – prevence je klíč 

Možná to zní jako klišé, ale je tomu tak. Správná péče o kolenní bandáže nezahrnuje pouze jejich mytí. Pokud je budete prát často, snadno se opotřebují.

Takže, po každém použití je nezapomeňte otočit vnitřní stranou ven. A hlavně! Nechte je vyschnout než je dáte do tašky – zabráníte tak tomu, aby se v bandážích držely bakterie a plísně. 

2. metoda – ruční mytí 

Na ruční mytí zvolte jemný šampón. Nejlepší volbou jsou ty dětské – například Johnson's Baby.

Šampón je velmi jemný a tak bandáže uchráníte styku s tvrdšími chemikáliemi, které jsou v běžných šampónech obsaženy. Když bandážím věnujete tuto péči jednou měsíčně, mělo by to stačit k tomu, aby nepáchly. Samozřejmě záleží na tom, jak často bandáže používáte. Pokud je používáte každý den, bude lepší tento proces třeba ztrojnásobit. 

Klíčem je jednoduše jemný šampón. Nepoužívejte chemické prostředky, nevystavujte bandáže zbytečně detergentům. Používejte cca jednu čajovou lžičku na jednu bandáž. Po vyprání je nechce samovolně uschnout – nevymačkávejte (myšleno například točením) z nich vodu a rozhodně je nedávejte do sušičky. 

3. metoda – dejte je do pračky 

Ano, čtete správně, dejte je do pračky. Někteří výrobci a sportovci od této možnosti odrazují, ale reálně, máte doma něco, co neperete v pračce? 

Zde je pár tipů, jak je vyprat bez toho, abyste bandáže poškodili, zkrátili jejich životnost nebo zničili tvar. Dejte bandáže do pytlíku na praní (ten co používáte na jemné spodní prádlo).  A normálně ho hoďte do pračky s ostatním sportovním oblečením. Perte je na nejnižsí možný stupeň bez ždímání. Použijte opět dětský šampón nebo gel na sportovní oblečení (je v dostání v běžné drogerii). Bandáže potom vyndejte a stejně jako u metody 2 je nechce přirozeně uschnout. Opět, určitě ne v sušičce a určitě je neždímejte ani v ruce. 

4. metoda – uvařte je! 

Poslední dvě metody jsou pro ty "vážnější" případy kolenních bandáží, které opravdu páchnou. Tuto metodu používá Freddy Camacho z CrossFit One World.

Vložte kolenní bandáže do hrnce s vroucí vodou a nechte je tam po dobu 5minut. Po uplynutí času hrnec sundejte z plotny. Přidejte do hrnce malé množství mycího prostředku (doporučujeme jemný prací prostředek). Kolenní bandáže v roztoku nechce, dokud nezchladne. Pak bandáže opláchněte a nechte je přirozeně uschnout.

No a pokud bandáže páchnou i po této metodě, je čas na nejvyšší kalibr – metodu číslo 5.  

5. metoda – namočte bandáže do octa

Tato metoda je na místě ve chvíli, kdy už se nemluví o tom, že bandáže páchnou, ale jednoduše smrdí tak, že to nemůžete vystát. Znamená to, že už je v nich tolik bakterií a pravděpodobně i plísní, že žádná metoda z předchozích 4 nezabere. 

Bandáže jsou z takového materiálu, že kdybyste na ně použili bělidlo nebo jiný velmi silný chemický drsný čistič, budete riskovat oslabení komprensích vlastností. A to vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z hlavních funkcí kolenních bandáží, určitě nechceme. 

Zde najdete skvěle udělané video, kde se na celý postup můžete podívat. 

Zde je shrnutí kroků: 

– odměřte si 3 litry vody a přiveďte ji k varu

– smíchejte ji s 60 – 120 ml lihového octa 

– kolenní bandáže do roztoku namočte a nechte je tam 30 minut (míchejte je každých několik minut)

– po 30minutách je z lázně vyndejte a od octa je umyjte (jemným) pracím prostředkem 

– nechte je přirozeně vyschnout 

Pokud budou smrdět i po této metode, normálně je vemte a snad radši spalte a kupte si nové – ty už nezachrání nic! Beze srandy, pokud nezabere ani jedna z těchto metod, vaše bandáže jsou na tom tak špatně, že jsou prolezlé plísní a bakteriemi a to na sobě určitě mít nechcete :). 

Pár důležitých poznámek na konec: 

1. Vždy používejte jemný prací prostředek! Doporučujeme dětské šampóny bez chemie.

2. Prevence, prevence, prevence! Pokud se k bandážím nebudete chovat ohleduplně a nebudete je nechávat – minimálně – vyschnout, metoda 5 bude vždy viset ve vzduchu a vězte, že s každým praním se jejich životnost snižuje.

Článek převzat ze stránek RXD Sleeves, napsal Matt Rollans, přeložila a upravila Kristýna.