Jóga, druhy jógy a pomůcky

Vaším primárním náboženstvím nemusí být buddhismus (ani žádné jiné) ani nemusíte denně 2 hodiny meditovat, abyste mohli cvičit jógu. Může ji totiž dělat každý. Ale jak si vybrat tu správnou, jak začít a jak se vůbec vyznat ve všech těch pojmech si řekneme na následujících řádcích tohoto článku! 

Co je jóga?

Jóga je systém cvičení psychosomatického charakteru, tedy propojení fyzických a duchovních aspektů cvičení. Mnoho začátečníků při prvním kontaktu s jógou využívá jen její fyzickou stránku, nicméně jóga je především o propojení těla s dechem, dechu s myslí a nakonec i o překonání hranice mysli. Filozofií jógy je překonat nepravé ego, jednoduše odpoutat se od závislosti na existenci hmotného těla, které je podle ní zdrojem utrpení a pracovat na duševní spokojenosti a naplnění.

Pro člověka je první setkání s tímto druhem cvičení určitě nezvyklé, není o počtu opakování ani o tom vydržet na sílu co nejdéle v nějaké pozici. Je hlavně o tom cítit se dobře, najít v sobě rovnováhu a pohodu, relaxovat svoji mysl, uvolnit se.

Jak si tedy takové cvičení jógy představit? Jógy existuje mnoho druhů a ty nejdůležitější z nich si popíšeme v následujících řadcích.

Hatha jóga 

Nejčastěji vyhledávaná a cvičená, má rekonvalescenční a terapeutické účinky. Jedná se o vědomé řízení dechu a zaujímání a držení jednotlivých ásán (pozic těla). Dochází tak k redukci stresu a napětí, k odstranění blokád fyzických i psychických Může pomoci také s podporou funkce vnitřních orgánů či metabolismu. Je vhodná pro širokou veřejnost i začátečníky.

Často můžete vidět muže i ženy v krkolomých pozicích, nad kterými zůstává rozum stát. Hatha jógou lze totiž výborně zlepšit mobilitu a ohebnost svalů a šlach (jako samozřejmě i dalšími druhy jógy), což je dobré i pro silový trénink či jakýkoliv jiný sport. Vše je o pravidelném a správně prováděném cvičení. 

Vinyasa jóga 

Dynamičtějí forma jógy. V tomto případě se již nejedná o držení v jednotlivých ásánách, ale o plynulé přesuny z jedné do druhé na vlně dechu. Nádech noha, výdech ruka, toto na hodině vinyasy uslyšíte často. Můžeme ji chápat také jako flow, pozice jsou mezi sebou vzájemně propojeny a navazují na sebe. Je vhodná pro aktivnější, případně fyzicky zdatnější jedince, kteří už mají zkušenosti s hatha jógou a se základními ásánami.

Aštanga jóga  

Fyzicky jeden z nejnáročnějších typů jógy. Je podobná vinyase, sestavy pozic se však neustále opakují. Musím zdůraznit, že stále není důležitý, kolikrát člověk jednotlivou sestavu zopakuje, ani jak rychle, každý jedinec cvičí v rytmu svého dechu naučenou sestavu a snaží se dosáhnout vyrovnaného stavu mysli (meditace).

Kundaliní jóga

Velmi vhodná pro každodenní cvičení. Tato jóga má jasně určené sestavy, každá však slouží k něčemu jinému. Na každý váš problém, neduh i touhu má tato jóga svou sestavu. Proto je velmi variabilní a je vhodná pro ty, kteří hledají rychlé a hmatatelné výsledky.

Tímto jsem vyčerpala základní rozdělení druhů jógy tradičních forem. Dostávám se tak k modernějšímu pojetí jógy a k jejím nově vznikajícím typům, na které můžete narazit při výběru vhodné lekce pro vás v mnoha studiích.

Power jóga

Rozvíjí sílu a ohebnost těla, více se soustředí na tělesnou schránku našeho těla. Zapojuje pánevní dno a hluboký stabilizační systém (core), slouží tedy k prevenci bolesti zad ve všech oblastech páteře a k celkovému posílení všech svalů těla. Nezapomíná se však na propojení cviků s dechem, což je důležité při cvičení jakéhokoliv druhu jógy.

Hormonální jóga 

Sestava cviků z hatha a kundaliní jógy, která trvá 30 minut a má pomoci s produkcí a harmonizací hormonů. Může odstranit nepříjemné projevy menopauzy, PMS (premenstruačního syndromu) či lze využít také jako pomocná léčba neplodnosti. Hormonální jógu u nás vyučuje na svých seminářích Šárka Simonidesová a to v rámci celé ČR. 

 

Bikram jóga 

Jóga cvičená v místnosti vyhřáté na 42 stupňů, 90 minut. Jedná se o sled 26 pozic z hatha jógy, které na sebe plynule navazují (to je rozdíl oproti “hot józe”, která se těchto pravidel nedrží striktně, teplota může být mírnější, trvání lekce je kratší a pozice se mění dle libosti cvičitele). Často se člověk může dočíst o zaručeném hubnutí, vyplavování toxinů apod. po cvičení tohoto druhu jógy. Nicméně nikdy nebyly dokázány tyto výsledky žádnou studií, vyšší teplota při cvičení sice působí zvýšené pocení, nicméně na počet spálených kalorií vliv nemá a toxiny účinně odbourává vylučovací a trávicí soustava. Proto tento styl jógy považuji za sporný a fyzicky méně zdatným jedincům, kteří nejsou plně zdraví bych jej rozhodně nedoporučila.

 

Všechny tyto základní druhy jógy lze cvičit v denním životě, kromě bikram jógy (pokud doma nemáte saunu) také doma. Pokud nechcete, není nutné začít s jógou ve studiu. Dá se začít cvičit doma podle videí (doporučuji kanál YogaWithAdriene, vhodný pro naprosté začátečníky, Adriene je moc milá, její angličtině jde krásně rozumět a má sestavu pro každou příležitost, každý level pokročilosti a každý případný problém). 

Existuje samozřejmě spousta dalších druhů jógy, které se mezi sebou vzájemně kříží a propojují. Za raritu považuji tzv. nahou jógu (asi netřeba dalšího vysvětlování), která se sice může zdát šílená, nicméně je velmi dobrá pro posílení sebevědomí a pro poznání vlastního těla. Ve studiu ji pro klid duše ostatních nepraktikujte, ale v klidu si takto doma zacvičte! Dalším speciálním druhem je Yoni jóga. Za pomoci takzvaného yoni vajíčka ženám napomáha posílit pánevní dno. Můžete se také setkat s obličejovou jógou, při které dochází k zatínání a následnému uvolňování svalů obličeje, díky kterému pak údajně dochází k omlazení a vypnutí pokožky, její regeneraci a čištění. 

 

Můžu taky cvičit jógu? A co k tomu potřebuji?


Jógu může (a měl by) cvičit naprosto každý, nedělá rozdíly ve věku, pohlaví, rase, náboženství či fyzické zdatnosti. Jógu mohou praktikovat i těhotné ženy, pro ně existují samozřejmě také speciální lekce. Stačí si tedy jen vybrat správný druh jógy k vašim potřebám a navštívit lekci, popřípadě si najít video a cvičit doma.

Je skvělé jógu praktikovat denně, vyhradit si na nich alespoň 15-30 minut, zrelaxovat svoji mysl třeba hned ráno před náročným dnem, nebo naopak večer pro uklidnění. Častějším cvičením Jóga je balzámem pro tělo i duši. 

Ke cvičení určitě doporučím kvalitní podložku, která neklouže po povrchu parket či lina (nebo případně doma koberec). Cvičí se naboso, nebo můžete využít speciální ponožky či obuv na jógu. Oblečení volte to nejpohodlnější co máte, může být i volnější, ale překážet by nemělo. Hlavně se musíte cítit dobře, to mějte na mysli i během cvičení. Pokud nechcete cvičit bosky, nebo vám při józe kloužou nohy, zkuste jednu z nejprodávanějších položek u nás na e-shopu – Nike Studio Wraps.

 

Článek napsala Lucie Rejdová

 


POHYB RECENZE
Dárkový poukaz v hodnotě 1000 Kč
top4fitness-prod
Dárkový poukaz v hodnotě 2500 Kč
top4fitness-prod
Dárkový poukaz v hodnotě 5000 Kč
top4fitness-prod
Yoga
nike
Udržitelnost
Yoga
nike
Udržitelnost
Yoga Therma-FIT ADV
nike
Mastery Yoga Mat 5mm
nike
Yoga Dri-FIT Luxe Women s 7/8 Jumpsuit
nike
NEBBIA Women s Workout Jumpsuit INTENSE Focus
Nebbia SVG
Nové
BT SPRTHK 7/8 T
adidas
Nové
UA OutRun the Cold Tight-BLK
underarmour
UA Showstopper 2.0-BLK
underarmour
Yoga Luxe Dri-FIT Women s High-Waisted 7/8 Infinalon Leggings
nike
Yoga Luxe Women s High-Waisted 7/8 Matte Shine Leggings
nike
Yoga Luxe Women s High-Waisted 7/8 Matte Shine Leggings
nike
W NY DF LUXE 7/8 TGT MATTE SHN
nike
M NY DF HD FZ RESTORE
nike
Udržitelnost
Yoga Dri-FIT
nike
Udržitelnost
Yoga Luxe
nike
Yoga Luxe
nike
Yoga Luxe A.I.R.
nike
NEBBIA Women s Zip-Up Jacket INTENSE Warm-Up Gold
Nebbia SVG
Nové
ID TRAIN TRACKSUIT
reebok
Reebok Tracksuit
reebok
Nové
Yoga Luxe Dri-FIT Women s Joggers
nike
NEBBIA Women s Classic High Waist Leggings INTENSE Iconic
Nebbia SVG
Nové
NEBBIA Women s Classic High Waist Leggings INTENSE Iconic Gold
Nebbia SVG
Nové
NEBBIA Women s High-Waist Joggers INTENSE Signature Gold
Nebbia SVG
Nové
Training Mat 2.0
nike
Yoga Dri-FIT Luxe Women s Cover-Up
nike
Yoga Dri-FIT ADV Indy
nike
Udržitelnost
Yoga Dri-FIT ADV Indy
nike
Udržitelnost
Yoga Dri-FIT ADV Indy
nike
Udržitelnost
W NY DF ADV HR 7IN SHORT
nike
Udržitelnost
W NY DF ADV HR 7IN SHORT
nike
Udržitelnost
Yoga Dri-FIT Women s Novelty Jumpsuit
nike
Udržitelnost
Předchozí
Další