Kineziotaping a vše, co o něm potřebujete vědět

Kinezi…co?

Kineziologie je zjednodušeně věda o pohybu a pohybovém ústrojí člověka (příp. zvířat). Pokud se tedy budeme bavit o kineziologickém tejpování (tejp z angl. slova „tape“ = páska), jedná se o rehabilitační metodu, která i po aplikování rázně barevných pásek na těle umožňuje rehabilitovanému pohyb a jedná se zároveň o naprosto neinvazivní metodu.

Pevné nebo kineziologické tejpování?

Pevné (rigidní, atletické, sportovní, fixační) tejpovací pásky slouží k fixaci kloubů podobně jako ortézy. Jde vlastně o ortézu šitou na míru neboli bandáž, která nepřekáží např. sportovní výstroji, ale používají se třeba i na malé klouby prstů ruky pro prevenci možného úrazu.

Pružné pásky pro tzv. kinesiologické tejpování, mají sloužit jako fyzioterapeutická metoda vyplývající z poznatků kineziologie, a kterou lze ovlivnit svaly. Existují také korekční techniky k ovlivnění vazů, šlach či fascií a lymfatického systému. Takové tejpování lze údajně využít i pro korekci jizev a také pro úlevu od bolesti. Zvláštní formou kinesiologického tejpování je aplikace křížových nebo mřížkových tejpů (mj. také jako CrossLinks). Tato nová metoda má umožňovat přesně cílené ošetření akupunkturních bodů. Výraz "tejpování" v současnosti nejčastěji odkazuje právě na tuto kinesiologickou metodu.

Pevné tejpováníKinesiologické tejpování

A jak to funguje?

Tejpování podporuje léčbu velkého počtu potíží pohybového systému a snižuje bolestivé vjemy. Široké spektrum využití zahrnuje hlavně svalové uvolnění přetížených svalů, podporu kloubní stability, léčbu bolesti. Tejpování je pevně spojen se sportovní medicínou, kde má hlavně preventivní a léčebný význam, aniž by byla omezena pohyblivost sportovce. Aplikace umožňuje zkrátit dobu rehabilitace a urychlit rekonvalescenci.

Jde o elastickou pásku, kterou je možné natáhnout, ale poté, co ji uvolníme, se smrští a zvrásní pokožku na našem těle. Tejp se u většiny technik lepí při protažení, například předklon v bederní části. Tím dojde k protažení kůže a ostatních měkkých tkání.

Po návratu do neutrální pozice se pak tejp díky své elasticitě smrští zpět a tím dojde k jeho zvrásnění. A právě toto zvrásnění tvoří podstatnou část terapeutického účinku. Díky němu totiž dochází k vytažení kůže, podkoží a povrchových fascií. Tím se dosáhne zvětšení prostoru mezi uvedenými vrstvami a svalem. 

V tomto meziprostoru se nalézají mízní a krevní cévy a obrovské množství receptorů snímajících tah, tlak, vibrace… Zvětšením prostoru terapeut dosáhne dekomprese – jakéhosi uvolnění mízní a krevní cirkulace, snížení tlaku na receptory a také řady elektrochemických změn. Cílem této techniky je, aby byl zachován plný rozsah pohybu pro kůži, klouby a svaly a tím umožnit aktivovat léčebné mechanismy těla.

Bonusová otázka: Proč mají tejpy různé barvy a záleží na tom?

Pravdou je, že různé barvy tejpů nerozlišují jejich sílu ani účinky. Je pouze na vaší preferenci, jakou barvu si vyberete a na účinku tejpingu to naprosto nic nezmění. Co však může pro někoho být zajímavé, je terapie barvami. Jen si to představte: bolí mě sval, palí, možná je i horký, přetažený. Představím si na něm nejdříve červenou („teplá“ barva) a potom modrou („studená“ barva) látku. Ta modrá je na pocit lepší, že? A to je ono.

Jaká místa lze zatejpovat

Jaké svaly lze zatejpovat

Hlava – lícní nerv
Krk a krční páteř – kývač, trapézový sval, krční svaly, napřimovače krční páteře, bolavý krk a ramena
Ramena – nadhřebenový sval, deltový sval, podhřebenový sval, stabilizace ramenního kloubu
Ruce – zdvhač loaptky, malý prsní sval, velký prsní sval, dvouhlavý sval pažní, trojhlavý sval pažní, syndrom karpálního tunelu, tenisový loket, lymfatický tejp horní končetiny
Záda – široký sval zádový, rombické svaly skupiny zad, čtyřhranný sval bederní, bolest v bederní části páteře a v kříži, bolest křížokyčelního kloubu, vzpřimovač trupu
Břicho – přední pilovitý sval, zevní šikmý sval břišní, bránice, přímý sval břišní, příčný sval břišní
Předloktí – natahovače předloktí, ohýbače předloktí
Kyčle a hýždě – velký sval hýžďový, malý sval hýžďový, hruškovitý sval, svaly v oblasti pánve a bederní páteře
Stehna – velký přitahovač, přímý sval stehenní, přetížení stehenní povázky, třísla (hamstringy), bolest stehna a podkolenní jamky, úpon čtyřhlavého svalu stehenního
Kolena – nestabilita kolene side-to-side, vybočení češky ke straně, bolest stehna a podkolenní jamky, onemocnění úponů čtyřhlavého svalu stehenního
Lýtka – trojhlavý sval lýtkový, sval na přední straně bérce, obrna společného nervu
Chodidla a kotníky – podélné plochonoží, příčné plochonoží a vbočený palec, bolest Achillovy šlachy, lymfatický tejp kotníku, stabilizace kotníku

Jak tejpovat

Tejping zvládnete sami, ale určitě ne na všech částech těla, proto doporučuji určitě poprosit někoho o pomoc. Buď můžete zajít za odborníkem nebo se mrknout na nějaká videa a podle nich daný sval nebo oblast zatejpovat. Doporučuji třeba toto video, kde se konkrétně jedná o tejping ramene. Kanál „Škola tejpování“ pak nabízí i mnohá další.

Závěr

Před aplikací tejpování musí být kůže suchá, odmaštěná a oholená. Po nalepení tejpování se lze sprchovat, koupat se nejméně za 2 hodiny a sportovat po 45 minutách. Nedoporučuje se po dobu aplikace tejpování saunovat. Vhodné tejpy naleznete na našem eshopiu (viz odkazy níže).

Osobně jsem již měl zatejpované obě ramena a několikrát bedra i celá záda. Vždy jsem po pár hodinách začal cítit úlevu od bolesti. Zda tejp pomohl k urychlení léčení, nebo se jednalo o placebo nedokáži říct. Nicméně i placebo je velice silná věc.

Článek napsal Marek T.


POHYB RECENZE