Kulturistika - Jaké má kategorie a jak začít cvičit?

Kulturistika - Jaké má kategorie a jak začít cvičit?

17. 8. 2018 10 min. čtení

Někteří tvrdí, že kulturistika je nejtvrdší sport na světě. Je tomu opravdu tak? A jak se připravit na závody? Objev svět sportu, který spojuje sílu, disciplínu a pevnou vůli.

Co je kulturistika?

Cílem kulturistiky je dosáhnout dokonalého vzhledu před porotou na pódiu. Hodnocení může být dle kategorii odlišné, ale v základu se hodnotí mohutnost a vyrýsovanost svalstva, konkrétně: 

 • Množství podkožního tuku
 • Objem svalové hmoty
 • Hloubka a tvrdost svalů
 • Symetrie a estetičnost postavy
 • Další faktory důležité pro rozhodčí - celková prezentace při řízeném nebo volném pózování.

Zásadní partie jsou široká záda i ramena, úzký pas a mohutné nohy.

Top4Fitness zajímavost: Víš o tom, že největší ikona kulturistiky Arnold Schwarzenegger chodil na lekce baletu? V přípravě měnil fitness boty za baleríny, aby se naučil ladnosti a plynulým přechodům při pózování.

Kulturistika pro muže vs. kulturistika pro ženy

Ve světě stále koluje mýtus, že jakmile žena začne věnova kulturistice, stane se z ní mužatka s hlasem hrubším než strejda Arnošt. Dámy, žádný strach! Tato fáma pochází z extrému závodní kulturistiky, kde (stejně jako u mužů) je cílem co nejvíce svalové hmoty. Nicméně vše se lyší podle kategorie, ve které můžeš soutěžit:

1) Kulturistika

Kategorie jak pro muže, tak pro ženy. Disciplína, ve které jde o maximální symetrii svalstva, minimum tuku a svaly viditelně vyrýsované. Závodníci mají předepsanou sestavu postojů, na základě kterých jsou hodnoceni. Laicky řečeno, kulturistika je tou kategorií, kde mají závodníci nejvíce viditelné svaly a jejich objem.

2) Klasická kulturistika

Na rozdíl od „kulturistiky“ je tato kategorie pouze pro muže. I zde je kladen velký důraz na symetrii a vyrýsované svaly i svalový objem, který je však menší než ve výše jmenované kategorii. V této kategorii mají závodníci i minutovou volnou sestavu, kde libovolně pózují za zvuků hudby.

3) Fitness

Kategorie otevřena jak mužům, tak ženám. Zde je důraz kladen na symetrii a estetičnost, avšak svalový rozvoj je přiměřený. Závodníci musí být osvalení a vyrýsovaní, ale zdaleka ne tak objemní, jako v předešlých dvou kategoriích. Prostor pro volnou sestavu je tu delší než v kategorii „klasická kulturistika“ - závodníci mají na předvedení přesně 90 sekund. Tato sestava je zaměřená nejen na předvedení postavy, ale také na silové a gymnastické prvky.

4) Bodyfitness

Kategorie výhradně pro ženy. Opět zde jde o symetrii postavy, přiměřené svalstvo a vyrýsované tělo, avšak úplně v jiném měřítku, než u ženské kulturistiky. Nepřirozeně objemné svaly do bodyfitness nepatří. Tak jako v ostatních kategoriích, i v bodyfitness mají ženy určené pózy, na základě kterých jsou hodnoceny.

5) Physique

Disciplína pro ženy i muže. Ženy jsou zde svalnatější než v bodyfitness, ale naopak jemnějšího vzhledu než v kulturistice. Pro muže je požadavkem physique kategorie svalnatá a vyrýsovaná postava, která je zároveň symetrická. Důraz se zde klade nejen na osvalení, ale také na celkový vzhled závodníků, včetně upraveného účesu či líčení u žen.

6) Bikiny fitness

Bikiny fitness je „nejjemnější“ ženská kategorie, která je určena pro ženy, které nemají žádné objemné, výrazné a příliš vyrýsované svaly, ale místo toho symetrickou, štíhlou postavu s jemnými náznaky osvalení. Důraz je kladen na celkový vzhled, od vlasů přes líčení až po plavky, a podstatné je také vystupování a ladnost při předvádění pohybů.

Jak probíhá příprava na závody v kulturistice?

Na úvod je potřeba říct, že se jedná se o velice striktní přípravu, do které musíš zařadit všechny zmíněné body výše. Co je nejdůležitější? Plánovat. Musíš mít dopředu dané kolik a jaké jídlo můžeš sníst, jak často a co budeš cvičit a také si připravit silnou vůli.

1) Jídlo v přípravě

Nejdříve jíš nadmíru a společně s tvrdým tréninkem se snažíš o budování svalů (tzv. objemovka). Dále přichází na řadu dieta, při které jídlo postupně ubíráš, až ho máš naprosté minimum. Svaly musí být vidět! 

Tip: Pokud chceš jíst zdravě a podle jídelníčku, můžeš zkusit třeba krabičkové diety.

2) Silová příprava

Ruku v ruce se stravou jdou náročné tréninky, cardio. Většinou se na to lidí připravují spolu s trenérem, což doporučujeme. Funguje jako bič, podpora v jednom a sestaví ti individuální plán. Nelze dát generalizovaný návod na silový trénink - každý člověk je jiný, má jinou tělesnou stavbu a jiné genetické předpoklady. Rozdíl bude také v tréninku na kategorii "kulturistka" a cvičence na kategorii "physique". Lze ale vycházet z obecných textů a studií, které uvádějí, že pro nabírání svalové hmoty jsou ideální tyto podmínky:

 • Velké svalové partie (nohy, záda) procvič 1-2x týdně
 • Malé svalové partie (ramena, lýtka, biceps, triceps) stačí 1x týdně
 • Trénink maximálně v délce 90 minut
 • Zvol 2-4 cviky na velkou partii, 1-2 na malou
 • Opakování prováděj s vhodnout zátěží v počtu 10-12 opakování a 3-4 pracovních sérií

Nezapomínej také na dostatečný odpočinek, vhodnou stravu a kvalitní sportovní výživu.

3) Mentální odolnost

Co si budeme, někdy přijdou chvíle, kdy budeš mít sto chutí se na to vykašlat (a dát si pořádný burger). V tuto chvíli musí příjít na řadu tvé PROČ a disciplína. Medituj a vizualizuj si sebe na pódiu. Tyto techniky ti pomohou překonat nekomfortní situace v přípravě. 

I když to může vypadat hrozivě, tak se neboj. Pokud máš jasně daný cíl a budeš poctivě a konzistentně makat, dosáhneš ho! I zde je průběh přípravy individuální - některým to jde lehce a nemusí zacházet do extrémů. Nikde se taky nepíše, že chceš-li se věnovat kulturistice, tak musíš nutně soutěžit. Důležité je skrz cvičení poznat své tělo, jeho limity a snažit se je posouvat. Závody by měly být taková třešnička na dortu, kde půjdeš okolí ukázat své vydřené znalosti a výsledky tvé několikaměsíční dřiny. Cvičení, pohyb a vyvážená strava tě v první řadě musí bavit! Pak se stanou nedílnou součástí tvého života. A o tom to je! 

Kulturistika_trénink

Oblečení, boty a vybavení potřebné pro kulturistiku

Pokud zjistíš, že tě posilovna opravdu baví a chceš se jí věnovat dlouhodobě, vyplatí se do oblečení i sportovní obuvi investovat. Tvůj outfit do posilovny by měl mít tyto vlastnosti:

 • Měl/-a by ses v něm cítit pohodlně
 • Oblečení by tě nemělo svazovat, ale dopřát svobodu pohybu pro náročnější cviky 
 • Mělo by dobře odvádět pot a být prodyšné
 • Navzdory zátěži by ti mělo nějakou dobu vydržet

Pánské sportovní oblečení Dámské sportovní oblečení

Vhodné boty jsou základ, jejich výběr rozhodně nepodceň. Vzhledem k povaze tréninků zvol odolnou a stabilní botu, která se hodí jak pro posilovací cviky s velkou zátěží tak pro kardio cvičení. Doporučujeme boty z řady Nike Metcon či Reebok Nano


POHYB RECENZE ŽIVOTNÍ STYL