Přihlas se do našeho týmu ambasadorů ještě dnes Mam zájem

Nejlepší trojbojař světa je Čech - Petr Petráš

Petr Petráš. Jméno, které někdo zná a někdo ne. Český powerlifter, který letos vyhrál celosvětovou soutěž, na kterou jsou pozváni jen ti nejlepší z nelepších. Člověk, který měl total 1120 kg – druhý nejvyšší total v powerliftingu na světě. Kdo to ten Petr je? Jak dlouho powerlifting dělá a jak se na tuhle soutěž připravoval?

Zdroj: http://eaglefitness.cz/Petr_Petras

Petr Petráš, muž, kterého jen tak na ulici nepřehlédnete, protože měří 188 cm a na Big Dogs 3 startoval s váhou 165 kilo. Já osobně nejsem žádný trpaslík, ale když jsem stála naproti Petrovi při tréninku v Eagles v Praze, připadala jsem si tak.

Petr se narodil v roce 1984 ve Valticích a většinu života žil v Podivíně, až docela nedávno se přestěhoval do Prahy. Poprvé v trojboji závodil už v roce 2000, takže je to momentálně 18 let, co se tomuto sportu věnuje. Ač by se mohlo zdát, že by se tímto sportem už dávno mohl živit, není to tak, jeho povoláním je řidič nákladního vozidla.

Jeho začátky v powerliftingu

Vztah ke cvičení měl už od mala, kdy ho jeho otec brával s sebou do posilovny. Později tíhl spíše k motokrosu, kde měl také obrovský potenciál, ale bohužel tento sport byl velice nákladný a tak se vrátil zpět k činkám.

Jeho úspěchy

Petr je několika násobný držitel národních rekordů, na svém triku si nese spoustu vítězství.

Na svých prvních závodech v onom roce 2000 navážil 84 kg a nazvedal 465 kg v součtu (dřep 175 kg, bench press 110 kg, mrtvý tah 190 kg).

Od té doby Petr stoupal výš a výš, vyhrál spoustu soutěží v České republice a v roce 2016 se dostal na mistrovství světa federace GPC, které se konalo v srbském městě Knjaževac.

V Srbsku předvedl parádní výkony - 450kg dřep, 285kg bench a 380kg mrtvý tah- v totalu 1115kg a tím dorovnal druhý nejvyšší total, od  Erica Lilliebridge! Měl v plánu překonat světový rekord v totalu 1135 kg, který stále nese Andrey Malanichev, ale bohužel zapsal jen první pokus na dřep a překonat se mu to nepovedlo, ale i tak si odvezl domu vítězství.

Jeho cesta na Big Dogs

Už v roce 2016 dostal pozvánku na první ročník soutěže Big Dogs a mistrovství v Srbsku mělo být takovou přípravou, svou formu směroval hlavně na Austrálii. Bohužel ale mistrovství v Srbsku ho i něco stálo. Natrhl si prsní sval a svůj start v Austrálii musel zrušit.

Zdroj: https://www.muscle-fitness.cz/mistrovstvi-sveta-gpc-petras-trojboj-1115kg/

V roce 2017 dostal pozvánku na tento závod znovu, myslel si, že má skvěle našlápnuto, ale jeho tělesná váha se v té době dostala nad 170 kilogramů a jeho tělo vyhodnotilo, že to nejspíš nebude to pravé ořechové. Přípravu na tento ročník, i z důvodů vysokých nákladů na cestu a přípravu, ukončil. Začal se více věnovat svému zdraví a ubral na trénincích.

Petr se skvěle zregeneroval, zhubl 25 kilo a snížil tréninkové váhy na váhy „normálního smrtelníka“. Letos v červnu mu ale přišla opět pozvánka na již třetí ročník soutěže Big Dogs a nejen ona, ale i nabídka spolupráce se společností Xplosive Ape, která je hlavním partnerem Big Dogs. Tato společnost mu nabídla výpomoc s přípravou a tak Petr pozvání přijal.

Petr se do přípravy opřel se vším všudy. Sehnal si nového sparinga, který je v tomto sportu velice důležitý a také se rozhodl, že si najde manažera, aby na přípravu nebyl sám.

Na přípravu na tuto nejprestižnější trojbojařskou soutěž světa měl Petr pouze tři měsíce a tak se do toho nesměle pustil. Síla ho ale i po roční silové pauze neopustila. Naopak hned na druhém tréninku dřepnul přes 400 kilo, zatáhl 370 kg a zabenčoval 260 kg se stopkou.

Jeho tréninky můžete shlédnout na jeho instagramu.

Jak to tedy v Austrálii dopadlo?

ZDROJ : https://powerlifting.ronnie.cz/c-31002-petr-petras-si-dosel-na-big-dogs-3-pro-vitezstvi.html

Petr měl skvěle natrénováno, ale každý, kdo někdy v něčem soutěžil ví, jak důležitá je psychika a soustředění. Petrovi se první pokus na dřep moc nepovedl. Nastoupil na podium nepřipravený, neměl moc dobře připravený monolift a první pokus mu nebyl uznán. I přes tenhle malý zkrat se Petr oklepal a na druhý pokud dřepnul 450 kilo. Původně měl natrénováno na 480 a měl v plánu v totalu konečně překonat Andreye Malanicheva, což se nakonec nepovedlo, ale překonal total, který měl společný s Ericem Lillibridgem a tak už se nemusí dělit o druhé místo. Na bench-press vytlačil 280 kilo a v mrtvém tahu zvládl neuvěřitelných 390 kg. Jako první a jediný Čech v historii této soutěže si hned z Austrálie vezl domu vítězství a k tomu 22.000 dolarů.

https://www.youtube.com/watch?v=fSI7hgkoUGA

Článek napsala Karol Čmielová.


POHYB ŽIVOTNÍ STYL