25 % SLEVA na boty Nike Romaleos-- days --:--:--https://top4fitness.cz/c/nike-romaleosKUP TEĎ
5 Otázek začínajícího Cross Training nadšence

5 Otázek začínajícího Cross Training nadšence

27. 11. 2020 8 min. čtení

„Chci začít s Cross Trainingem, ale pořád mám v hlavě plno nejasností, otázek a obav!“ Po přečtení článku si nedočkavě budeš balit tašku na první trénink.

Co je vlastně Cross Training?

Kombinace atletiky, gymnastiky, vzpírání a dalších prvků. Vznikl v roce 2000 v USA jako všestranný tréninkový program pod záštitou bývalého gymnasty Grega Glassmana. Vychází z myšlenky komplexní fyzické připravenosti a proto se říká, že „specializací lidí v Cross Trainingu je nespecializovat se.“ 

Cross Training  jde provozovat:

  • na rekreační úrovni jako pravidelný a systematický pohybový režim,
  • jako doplněk k jiným sportům,
  • na profesionální závodní úrovni.

Na trénink může zavítat úplně každý, od 15leté slečny toužící zhubnout, přes 30letého muže s chutí závodit až po 60letou starší dámu, která chce předejít bolestem zad.

Co se na Cross Trainingu dělá?

CrossFit 2

Běhá. Skáče. Vzpírá. Háže. Shybuje. Klikuje. Dřepuje. Chodí po rukou. Zvedá. Cvičí na hrazdě. 
Pokud tě zajímá víc o tom, jaké tréninky a jaké cviky se na Cross Trainingu dělají, přečti si článek o Cross Training workoutech.

Co budu na Cross Training potřebovat?

Na prvních pár hodin ti postačí pevné kotníkové tenisky, legíny nebo kraťasy a tričko nebo tílko z funkčního materiálu. Slečny by neměly opomenout kvalitní sportovní podprsenku se střední nebo vyšší oporou. Pokud zrovna není léto, bývá v gymech (Cross Trainingové tělocvičně) chladněji, proto si pro jistotu do tašky přibal i mikinu. Určitě se zapotíš, takže si nezapomeň vzít ručník (ideálně dva, jeden na otírání potu během tréninku, druhý na sprchu), sprchový gel a lahev nebo shaker, ať tě nezaskočí žízeň. Pokud ti cesta z gymu domů trvá déle, přibal si i menší svačinku, třeba kousek ovoce, proteinovou tyčinku nebo rovnou proteinový drink.

Je Cross Training tvůj životní styl? Přichází správný moment začít se postupně vybavovat pořádným Cross Trainingovým vybavením. Tím úplně prvním by měly být boty. Speciální boty na Cross Training jsou dělané tak, aby nohu podpořily při vzpírání, doskocích, chránily chodidlo třeba při výpadech, šplhu nebo angličácích, ale zároveň se v nich pohodlně běhalo a skákalo přes švihadlo. Cvičí se v nich o sto procent lépe a rozdíl určitě poznáš. Boty na Cross Training dělá Reebok a Nike -  edice Reebok Nano a  Nike Metcon.

Hned, jakmile začneš pracovat s těžší externí zátěží (vzpírat, dřepovat a podobně), jsou vhodnou investicí bandáže, obzvlášť pokud trpíš chronickými problémy s pohybovým aparátem. "Kolenáři" ocení bandáže na kolena, pokud pracuješ na počítači, potěší tě bandáže na zápěstí. Nikdy není od věci mít vždycky u sebe tejpovací pásku, která zachrání mnohé tréninkové úrazy nebo přetížení. 
Další vhodnou investicí je švihadlo. Na Cross Trainingu se skáče často a s vlastním švihadlem nastaveným přesně na svou výšku to jde jednoduše lépe.

Není to nebezpečné?

Crossfit 3

Není se vůbec čeho bát.  V každé Cross Trainingové tělocvičně se nachází profesionální zkušení trenéři, kteří ti vysvětlí a ukážou techniku cviků, podívají se, jestli jsi schopný(á) cviky dělat správně a případně vymyslí vhodnou alternativu. Budeš postupovat od jednodušších cviků ke složitějším a zranění nebo přetížení se tak nemusíš obávat. Před vstupem na lekce Cross Trainingu je navíc nutné absolvovat On Ramp Program, takový „vstupní kurz“ do Cross Trainingu, kde s trenérem projdeš většinu prvků využívaných v Cross Trainingu a vysvětlíte si, jak je správně dělat. I na lekcích potom budete pod přísným dohledem trenéra, který tě nenechá udělat ani jedno opakování špatně.

Můžu dělat Cross Training, i když nejsem zdravotně úplně v pořádku?

Říká se, že Cross Training je pro každého. Kouzlo Cross Trainingu je totiž v tom, že každý trénink se dá přizpůsobit tak, aby ho mohl odjet opravdu téměř každý. Musíš ale samozřejmě své omezení znát, s trenérem je důsledně prokonzultovat a důsledně se řídit jeho radami. Pak ti Cross Training neublíží, ale naopak může i hodně pomoct.

Musím nějak speciálně jíst?

Samozřejmě, že každé cvičení by mělo jít ruku v ruce se správným jídelníčkem, protože chceme zdravý životní styl rozvíjet komplexně po všech stránkách. Jednu dobu Cross Training hodně doporučoval Zone Diet a hlavním krédem bylo „eat meat and vegetables, nuts and seeds, some fruit, little starch and no sugar“, tedy „jez maso a zeleninu, oříšky a semínka, trochu ovoce, málo škrobu a žádný cukr.“ Důležité je o jídle přemýšlet, vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám se sáhodlouhými odstavci ve složení a snažit se jíst co nejvíc doma z kvalitních surovin. Na druhou stranu, nic není třeba přehánět, nenech se jídlem ovládat, a pokud máš jednou za čas chuť na něco dobrého s přáteli, prostě si to dej. 
Nezapomeň, že Cross Training je intenzivní a náročný sport, proto možná budeš muset navýšit svůj příjem kalorií.

Máš nějaké další otázky ohledně Cross Trainingu? Není nic jednoduššího, než se na prvním tréninku zeptat trenéra. Ten ti všechno ochotně vysvětlí. Tak co, už si hledáš nejbližší gym?


POHYB