Správná a zdravá chůze - dá se chůzí hubnout?
Žiješ v tom, že pro shazování kil se musíš denně dřít v posilovně nebo naběhat desítky kilometrů za měsíc? Co když ti řekneme, že hubnout můžeš i obyčejnou chůzí?
Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a spalovat kalorie můžeš i při výletu do přírody s rodinou nebo při cestě do práce.
Chůze a hubnutí
Chůze je totiž skvělým pomocníkem při hubnutí. Nevěříš?
Jak hubnout chůzí?
Každý krok se počítá a ať už půjdeš pěšky kamkoliv, uděláš pro své tělo něco prospěšného. Ideální pro hubnutí je však chodit minimálně čtyřicet minut v kuse lehce svižnějším tempem.
Pokud si kontroluješ tepovou frekvenci na chytrých hodinkách, snaž se pohybovat okolo 70 % ze své maximální tepové frekvence (tu si můžeš laicky odhadnout jako 220 – věk). Příliš pomalá nebo naopak příliš rychlá chůze může být kontraproduktivní. Pokud na trase budeš mít kopečky nebo schody, tím lépe. Také je pro naše tělo příjemnější chůze v přírodě na čerstvém vzduchu, než ve městě plném smogu.
Pokud si hlídáš počet kroků za den, naprosté minimum pro zdraví je 5000 kroků za den. Chceš-li chodit a hubnout, ujdi alespoň 8000 – 10 000 kroků za den. Děsí tě to číslo? Uvidíš, že po hodinové procházce v parku kroky naskáčou samy.
Ze začátku se možná do procházek budeš nutit, brzy se ale stanou tvým rituálem a budeš se na ně těšit. Začni 40 minut dlouhou procházkou 2x týdně a postupně přidávej.
Proč si vybrat pro shazování kil zrovna chůzi?
-
Chodit můžeš za všech okolností a nic spešl k tomu nepotřebuješ. Na dovolené, v obědové pauze, po večeři. Kdykoliv a kdekoliv. Stačí obout pohodlné boty, obléct se a hurá spalovat kalorie. Bota je pro komfort při chůzi hodně důležitá. Dej si s výběrem záležet a pořiď si takovou botu, která tě opravdu nikde netlačí a má dostatečný prostor ve špičce. Vyber si ty pravé!
-
Poznáš své bydliště jinak a užiješ si okamžik mnohem víc. Uvidíš, že když půjdeš pěšky stejnou cestou, kterou normálně jezdíš autem třeba do práce, všimneš si spousty detailů a celá cesta pro tebe bude příjemnější. Třeba i zahneš do některé z postranních uliček a objevíš doposud tvým očím ukryté kouzlo města.
-
Navštívíš místa, která jsou dopravním prostředkům zapovězená. Hory, lesy, louky… to jsou všechno místa, na které se jinak než po svých nedostaneš. Hřejivý pocit, který máš, když stojíš na vrcholku hory, víš, že jsi ji zdolal(a) vlastními silami a užíváš si dechberoucí výhled, je prostě nenahraditelný.
-
Nebudeš přetěžovat své klouby ani si vytvářet dysbalance. Spousta sportů i cvičení vyvíjí velké nároky na pohybový aparát, dochází k opotřebování kloubních chrupavek, případně přetěžování některých částí těla.
-
Nemusíš se koupat ve vlastním potu ani funět hodinu po „tréninku“. Pro efektivní hubnutí opravdu není nutné každý trénink oddřít na maximum a vypustit duši. A co si budeme povídat, vrátit se domů po užité hodinové procházce v suchém tričku je pro ledaskoho příjemnější, než se po protrpěných dvaceti minutách běhu cítit jako po sprše a funět jako lokomotiva.
Chůze a kalorie
Nejvíc tě asi zajímá, kolik spálíš během chůze kalorií.
Vezmeme-li průměrného muže vážícího 80 kilogramů a pošleme-li ho na hodinovou procházku v pohodovém tempu 5 kilometrů za hodinu, spálí nám něco přes 300 kcal. Pro představu, to je cca dva a půl bílého rohlíku. Za hezky strávenou hodinu v přírodě ještě fajn odměna navíc, ne?
TIP: Opravdu potřebuješ zhubnout? BMI kalkulačka ti napoví. (Výpočet je orientační a je nastaven pro běžného dospělého člověka)
Průměrná rychlost chůze
Průměrná rychlost chůze člověka je okolo 5 kilometrů za hodinu.
Rychlost chůze pro hubnutí se liší člověk od člověka podle hmotnosti, výkonnosti a zdravotního stavu. Proto si ideální rychlost chůze určujte podle tepové frekvence.
Hůlky na chůzi
Při chůzi s hůlkami, za předpokladu, že je používáš správně, spálíš až o 20 % více kalorií než při chůzi bez nich. Jakto? Zapojíš více svalů – kromě nohou zatížíš výrazněji i svaly paží, zad a středu těla. Při chůzi z kopce na horách díky nim navíc lépe rozložíš síly a nebudou tě trápit bolesti chodidel nebo kolen.
Hůlky si nastav dle své výšky. Svou výšku vynásob koeficientem 0,68 a dostaneš ideální výšku hůlek. Při samotné chůzi si hlídej, aby hůlka svírala s předloktím pravý úhel. Pohlídej si také koordinaci protilehlá ruka – protilehlá noha.