V jakých botách mám cvičit?

Cvičíte pravidelně? Pak určitě víte, že bez vhodných bot se neobejdete. Na nohou doslova „všechno stojí“ a špatná obuv dokáže trénink dost znepříjemnit. Jaké jsou ty nejlepší pro bezpečné a pohodlné cvičení?

V jakých botách mám cvičit?

Investujete do svého zdraví pravidelnou návštěvou fitness centra, posilovny nebo gymu? Výborně! Taková investice se vám vždycky vrátí. Dbejte ale o zdraví vašich základních pilířů – chodidel a vlastně celých nohou. Správná obuv vám trénink dost usnadní a zpříjemní, stejně jako špatná obuv hodně znepříjemní.

Špatná obuv může vést nejen k puchýřům a otlakům, ale třeba i ke stresové zlomenině, podvrtnutí kotníku, úrazu kolene, přetížení holení nebo Achilovek a dalším nepříjemnostem.

Předejděte tomu včas a trénujte ve správných botkách!

Jak by měla vypadat správná tréninková bota?

Metcon tréninkKaždá tréninková obuv by měla splňovat tři kritéria:

  • Pevnost a odolnost – Bota by měla držet vaše kotníky zpevněné, proto by měla být pevná jak z boku, tak v oblasti paty. Nejlepší variantou je bota na zavazování na tkaničky, které si utáhnete podle potřeby. 
  • Správná podrážka – Podrážka boty na cvičení by měla být neklouzavá a hodně elastická, aby se přizpůsobila všem pohybům (například výpadům, běhu). 
  • Správná velikost a tvar – Výběru velikosti věnujte velkou pozornost. Nechte si změřit chodidlo ve specializované prodejně, případně si ho obkreslete a velikost určujte dle délky stélky. Pokud trpíte na některý z problémů s chodidly – jako je třeba plochá noha nebo vbočené palce – nesmutněte. Sportovní boty se vyrábějí i na vaši nohu, stačí se jen zeptat prodejců.

Nutné je obuv pořádně vyzkoušet. Pokud ji objednáváte přes e-shop, nebojte se je vyměnit, pokud vám bota nesedne. V případě návštěvy kamenné prodejny využijte konzultaci odborníka – prodejce a botu si nechte několik minut na nohou, zkuste si v ní vyskočit, udělat dřep, výpad. Všechny pohyby by vám měly být pohodlné.

Jaká je nejlepší značka bot na cvičení? Žádná. Je tisíc tvarů chodidel, tisíc druhů bot a každému sedne úplně jiná. Záleží na vašich osobních preferencích.

Boty na cvičení se dnes dělají ve všemožných designech a určitě si tak vyberete takovou, která bude funkční a zdravá a zároveň se vám bude líbit.

Investice do bot se vyplatí

reebok nano 9

Kvalitní tréninkové boty jsou sice dražší, ale vyplatí se za ně dát víc, než řešit potíže s pohybovým aparátem nebo si každý půl rok muset pořizovat nové, protože ty původní se potrhaly / sešlapaly.

V jakých botách necvičit

Jakými botami určitě šlápnete vedle?

Volnočasové boty. Boty pro volný čas jsou dělané na procházky v mírném tempu někde po městě. Nebývají vyztužené a zpevněné. Určitě si dovedete představit, že dělat v takových botách dřepy

nebo skákat na bednu vás může stát kotníky, kolena nebo zlomeniny nártních kůstek. 

Boty na běh. To už je sice o něco lepší varianta, bohužel stále ne úplně vhodná. Boty na běh jsou, jak název vypovídá, speciálně uzpůsobené právě běhu. Mají jinak pružnou podrážku, jinou oporu a jsou zpevněné na jiných místech, než je žádoucí u boty na cvičení. Mohou mít podrážku, která se bude při cvičení ve fitku klouzat. Navíc se běžecké boty kupují o maličko větší (kvůli prostoru před špičkou při došlapu) a to je u bot na cvičení nežádoucí.

Chcete si vybrat správné tréninkové boty?

Boty pro intenzivní trénink (CrossFit, kruhový trénink, HIIT)

Makáte na tréninku naplno? Skáčete, běháte, šplháte, zvedáte externí zátěž…? Potřebujete botu, která vám poskytne vysokou oporu, je stabilní, ale zároveň flexibilní. Hodí se i mírně vyvýšená pata.Takový luxus vám poskytnou boty Nike Metcon nebo Reebok Nano.

Reebok nano

Pokud si chcete vybrat z více variant, tak jsme připravili článek na Top 12 bot na CrossFit, který vám zaručeně zjednodušší rozhodování.

Boty pro trénink o nižší intenzitě (Posilování, balanční pomůcky, zdravá záda…)

méně intenzivní trénnky

Navštěvuješ skupinové lekce ve fitku, případně cvičíš na strojích a potřebuješ hlavně příjemnou botu, která ti poskytne střední oporu, bude lehká a nebudeš vědět, že ji máš na noze? Takovými vlastnostmi oplývají především Reebok Speed TR FlexweaveNike Air Max Bella a další skvělé kousky, které najdeš v článku Top 12 bot na cvičení. Pro váhově zaměřený trénink doporučujeme Nike Air Max Alpha Savage.

Boty na vzpírání

vzpírání

Vzpíráte nebo děláte často dřepy, deadlifty? Prostě se věnujete silovému tréninku? Pak oceníte velmi pevnou botu s vyvýšenou patou, která vás ve všech pohybech podrží a zpříjemní vám všechny vzpěračské pohyby. 

Boty na jógu, pilates

Věnujete se jednomu z těchto pomalejších cvičení a hledáte vzdušnou a pohodlnou botku? Vyzkoušejte wrapy, která vám dopřejí maximální svobodu a lehkost pohybu.


RECENZE