V jakých botách mám cvičit?
Cvičíš pravidelně, nebo teprve začínáš? Tak jako tak určitě víš, že se neobdejdeš bez vhodných bot. Na nohou doslova „všechno stojí“ a špatná obuv dokáže trénink dost znepříjemnit. Jaké jsou ty nejlepší boty pro bezpečné a pohodlné cvičení?
Investuješ do svého zdraví pravidelnou návštěvou fitness centra, posilovny nebo gymu? Výborně! Taková investice se vždycky vrátí. Nezapomínej dbát o zdraví základních pilířů – chodidel a vlastně celých nohou. Správná obuv trénink dost usnadní a zpříjemní, stejně jako špatná obuv hodně znepříjemní.
Špatná obuv může vést nejen k puchýřům, otlakům a nepohodlí při tréninku, ale třeba i ke stresové zlomenině, podvrtnutí kotníku, úrazu kolene, přetížení holení nebo Achilovek a dalším nepříjemnostem.
Předejdi tomu včas a trénuj ve správných botkách!
Jak by měla vypadat správná tréninková bota?
Každá tréninková obuv by měla splňovat tři kritéria:
- Pevnost a odolnost – Bota by měla držet kotníky zpevněné, proto by měla být pevná jak z boku, tak v oblasti paty. Nejlepší variantou je bota na zavazování na tkaničky, které si utáhneš podle potřeby.
- Správná podrážka – Podrážka boty na cvičení by měla být neklouzavá a hodně pružná, aby se přizpůsobila všem tvým pohybům (například výpadům, běhu).
- Správná velikost a tvar – Výběru velikosti věnuj velkou pozornost. Nech si změřit chodidlo ve specializované prodejně, případně si ho obkresli a velikost určuj dle délky stélky. Pokud trpíš na některý z problémů s chodidly – jako je třeba plochá noha nebo vbočené palce – nesmutni. Sportovní boty se vyrábějí i na tvou nohu, stačí se jen zeptat prodejců.
Nutné je obuv pořádně vyzkoušet. Pokud ji objednáváš přes e-shop, neboj se výměny, pokud bota nesedne. V případě návštěvy kamenné prodejny využij konzultaci odborníka – prodejce a botu si nech několik minut na nohou, zkus si v ní vyskočit, udělat dřep, výpad. Všechny pohyby by ti měly být pohodlné, bota by neměla nikde tlačit, ale zároveň by v ní neměl být zbytečný prostor navíc.
Jaká je nejlepší značka bot na cvičení? Žádná. Je tisíc tvarů chodidel, tisíc druhů bot a každému sedne úplně jiná. Záleží na tvých osobních preferencích.
Na trhu najdeš nespočet designů sportovních bot a určitě si tak vybereš takovou, která bude funkční a zdravá, ale zároveň se ti bude líbit.
Investice do bot se vyplatí
Kvalitní tréninkové boty jsou sice dražší, ale vyplatí se za ně dát víc, než řešit potíže s pohybovým aparátem nebo si každý půl rok muset pořizovat nové, protože ty původní se potrhaly / sešlapaly.
V jakých botách necvičit
Jakými botami určitě šlápneš vedle?
Volnočasové boty. Boty pro volný čas jsou dělané na procházky v mírném tempu někde po městě. Nebývají vyztužené a zpevněné. Určitě si dovedeš představit, že dělat v takových botách dřepy nebo skákat na bednu tě může stát kotníky, kolena nebo zlomeniny nártních kůstek.
Boty na běh. To už je sice o něco lepší varianta, bohužel stále ne úplně vhodná. Boty na běh jsou, jak název vypovídá, speciálně uzpůsobené právě běhu. Mají jinak pružnou podrážku, jinou oporu a jsou zpevněné na jiných místech, než je žádoucí u boty na cvičení. Mohou mít podrážku, která se bude při cvičení ve fitku klouzat. Navíc se běžecké boty kupují o maličko větší (kvůli prostoru před špičkou při došlapu) a to je u bot na cvičení nežádoucí.
Chceš si vybrat správné tréninkové boty?
Boty pro intenzivní trénink (Cross Training, kruhový trénink, HIIT)
Makáš na tréninku naplno? Skáčeš, běháš, šplháš, zvedáš externí zátěž…? Potřebuješ botu, která ti poskytne vysokou oporu, je stabilní, ale zároveň flexibilní? Hodí se i mírně vyvýšená pata. Takový luxus ti poskytnou boty Nike Metcon nebo Reebok Nano.
Pokud si chceš vybrat z více variant, tak jsme připravili článek na Top 15 bot na Cross Training, který ti zaručeně zjednodušší rozhodování.
Boty pro trénink o nižší intenzitě (Posilování, balanční pomůcky, zdravá záda…)
Navštěvuješ skupinové lekce ve fitku, případně cvičíš na strojích a potřebuješ hlavně příjemnou botu, která ti poskytne střední oporu, bude lehká a nebudeš skoro vědět, že ji máš na noze? Takovými vlastnostmi oplývají především Nike SuperRep GO, Nike React Metcon, Under Armour HOVR Rise 2 a další skvělé kousky, které najdeš v článku Top 12 bot na cvičení.
Boty na vzpírání
Vzpíráš nebo děláš často dřepy, deadlifty? Prostě se věnuješ silovému tréninku? Pak oceníš velmi pevnou botu s vyvýšenou patou, která tě ve všech pohybech podrží, zpříjemní ti každý lift a pomůže ti posouvat si maximálky. My dáme ruku do ohně za Nike Romaleos a Reebok Legacylifter.
Boty na jógu, pilates
Věnuješ se jednomu z těchto pomalejších cvičení a hledáš vzdušnou a pohodlnou botku? Zkus cvičit naboso, nebo v barefoot botkách! U relaxačních cvičení to nevadí, naopak, bez bot se cvičí zase úplně jinak a obzvlášť, pokud máš problémy s klenbou, může pro tebe být cvičení naboso přínosem.