Jak na vzpírání - trénink, technika a obuv

Jak na vzpírání - trénink, technika a obuv

20. 2. 2018 8 min. čtení

Vzpírání je sport, který si zaslouží velký obdiv a uznání. Pocit lehce letící činky a ovládnutí velké váhy je podle vzpěračů jeden z nejkrásnějších, které lze zažít. Láká tě to zkusit? Odhal s námi krásy tohoto olympijského sportu.

Co to vůbec je vzpírání?

Vzpírání je sportovní (a také olympijská) disciplína, ve které se jednoduše jedná o to, zvednout nad hlavu co největší váhu a to pomocí dvou úkonů – trhu a nadhozu. Trhem se činka zvedá nad hlavu jedním souvislým pohybem, kdežto při nadhozu se využívá dvou pohybů - přemístění činky na ramena a následným výrazem nad hlavu. Tyto dva úkony dohromady nazýváme olympijským dvojbojem, jehož výsledkem je součet vah zvednutých v obou jednotlivých disciplínách. Síla použitá ke zvednutí váhy při vzpírání nepochází pouze z rukou nebo nohou, jak by se mohlo zdát, jedná se o energii vytvořenou celým tělem, všemi směry, proto je vzpírání opravdu komplexním cvičením.

Vzpírání se dá trénovat zcela samostatně bez návaznosti na jakoukoliv další sportovní aktivitu, ale v současnosti se dostává do podvědomí jako nedílná součást CrossFitu, kde se bez umění zvedání věcí nad hlavu prostě neobejdete.

Historie vzpírání

Zvedání věcí nad hlavu bylo, je a bude jedním z nejpřesvědčivějších projevů síly a dynamiky a proto se zvedalo už za doby, kdy jsme se spíše podobali opicím než dnešním lidem. V organizované formě se však vznik tohoto sportu datuje do poloviny 19. století a jeho kolébkou je Evropa s velkým množstvím mužů s potenciálem silové zdatnosti. U mužů i žen bylo vzpírání z počátku pouze artistickým číslem, které se předvádělo v cirkusech pro pobavení publika (asi proto ty trikoty). Nicméně vzpírání poté získalo takovou popularitu, že se stalo roku 1896 jednou z disciplín Olympijských her a je jí dodnes.

Jaké jsou světové rekordy ve vzpírání? Trhu vévodí Laša Talachadze (220 kg) a u žen Taťana Kaširinová (155 kg). V nadhozu je to pak z mužů opět Laša Talachadze (264 kg) a z žen opět Taťana (193 kg). Samozřejmě při nahlédnutí do váhových kategorií rekordy drží ti v té nejvyšší. Taková Taťana například váží 102 kilo, taková ženská už přece jen něco unese!

Jak začít vzpírat

Vzpírání

Vzpírání není úplně rekreační sport. Nemůže ho dělat každý a bez sportovní průpravy a dohledu trenéra (alespoň ze začátku) se do něj rozhodně nepouštěj. Nejprve je nutné pilovat základní pohyby, mobilitu a pracovat na středu těla. Pokud se už nějaký ten pátek pohybuješ v posilovně (což bys určitě měl(a)), je ideální mít už něco nazvedáno ve dřepu, mrtvém tahu a striktním pressu. Pevný střed těla a základní síla je alfou omegou většiny cviků, proto je třeba neustále na těchto dvou věcech pracovat. Mobilizační cviky je vhodné zařadit v rámci každého tréninku.

Vzpěračský trénink

Pokud chceš vzpírání zkusit, určitě absolvuj skupinovou nebo individuální lekci s trenérem, který tě naučí detailně každou jednotlivou část trhu i nadhozu a bude s tebou krok po kroku pilovat techniku, která je pro provedení těchto cviků klíčová. Pokud jsi zvyklý/á pouze na posilovnu, první hodina pro tebe bude rozhodně nezvyklá. Pohyby jsou dost odlišné od všeho co znáš a je potřeba se trochu přenastavit, uvolnit a zároveň zpevnit jinde než to normálně děláš.

Určitě se ničeho nemusíš bát, při tréninku se postupuje krok po kroku. Začneš s dřevěnou tyčkou, pak s prázdnou osou a kotouče si přidáš, jakmile trenér uzná techniku provedení i mobilitu za perfektní. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že se tak nestane za jednu lekci a že se občas na tréninku budeš cítit tak, že nic víc než prázdnou osu nad hlavu nedostaneš - každý z nás tak začínal a věř tomu, že po pár týdnech uvidíš neuvěřitelný pokrok.

Oblečení a obuv na vzpírání

Vzpírání žena

Co se týče oblečení, na první trénink vzpírání nepotřebuješ nic speciálního. Stačí něco pohodlného, v čem se cítíš dobře a můžeš se v tom volně pohybovat. Vol takové legíny nebo kraťasy, ve kterých můžeš udělat hluboký dřep bez omezení.
Co se týče bot, ty už si nemůžeš vzít ledajaké. Existují speciální boty určené přímo na vzpírání, tzv. lifterky (vzpěračky), které mají zvýšenou a zpevněnou patu, jsou hodně pevné, odolné a zajišťují tak perfektní podporu při zvedání vah či dřepech.

Podívej se na vzpěračky

Pokud si vzpírání chceš teprve osahat a zjistit, jestli je to pro tebe to pravé, poslouží jakékoliv pevné boty. Doporučujeme nějaké s vyvýšenou patou, osvědčená je řada Nike Metcon a Reebok Nano.

Hojně používanou pomůckou vzpěračů jsou bandáže - ať už na kolena, lokty nebo zápěstí. Tyto bandáže zajišťují udržení optimální teploty pro zahřátí kloubů a svalů, díky kterému je pohyb plynulejší a zároveň se jimi tedy dá předejít některým zraněním. Jak bandáže udržovat voňavé a jako nové se můžete podívat v našem dalším článku.

Diskutovanou pomůckou při vzpírání je vzpěračský pásek. Pro vrcholové sportovce snažící se o maximální výkony je tato pomůcka zcela jistě nepostradatelná. Začátečník by měl nejprve pracovat na středu těla, správném dýchání a pásek přidat až časem.

Vzpírání budí respekt a uznáváme, že může působit dost nebezpečně. Statisticky je však vzpírání jeden z nejbezpečnějších sportů. Pokud s jeho vyzkoušením stále váháš, doraž na první hodinu a uvidíš, že lehce letící činka po pár hodinách tréninku ti dokáže zlepšit celý den.


POHYB RECENZE