Přihlas se do našeho týmu ambasadorů ještě dnes Mam zájem

Závěsný systém TRX - jak na trénink

Je to žluto-černé, najdete to viset skoro v každé posilovně a zacvičí si na tom úplně každý. Jsou to "téerixka" neboli závěsný systém TRX. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších cvičebních pomůcek vůbec a variabilita tréninku s tímto systémem absolutně nezná mezí, rozebereme v dnešním článku jak s TRX zacházet, jak si sestavit trénink, kde cvičit, co cvičit a proč je dobré TRX zařadit i k vašemu silovému tréninku.

Co to je TRX závěsný systém?

TRX se skládá ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky zakončenými madly pro ruce či nohy, které jsou jakýmkoliv způsobem připevněny ke stropu, hrazdě, ribstolím atd. Samotné cvičení probíhá tak, že jedna část těla je vždy na podložce (zpravidla na zemi) a druhá je zavěšena na TRX. Popruhy jsou skladné, lehké a lze je vzít prakticky kamkoliv. To z nich dělá opravdu všestranné sportovní vybavení.

Proč cvičit s TRX

- dá se cvičit kdekoliv a kdykoliv - doma, v posilovně, venku, v hotelu, v kanceláři (pokud pracujete v Google)
- náročnost jednotlivých cviků lze dle polohy těla nastavit pro jakkoliv pokročilého cvičence 
- na TRX se můžete naučit techniku některých cviků, které jsou pro začátečníka bez opory náročné (dřep, dřep na jedné noze, bulharský dřep, shyb...)
- díky 3 různým rovinám, ve kterých se na TRX cvičí, soustavně posilujete hluboký stabilizační systém (core), což je důležité pro zdraví zad a samozřejmě pro zlepšení vašich výkonů při silovém tréninku
- cviky na závěsném systému zapojují mnoho svalových skupin zaráz a proto je trénink na nich velmi funkční a účinný

Jak začít s tréninkem

TRX systémů využívá mnoho posiloven a klubů, kde můžete trénovat jak sami, tak na skupinové lekci. Z vlastní zkušenosti mohu skupinové lekce s TRX velmi doporučit. Nejen, že se na nich naučíte spoustu různých cviků, které pak můžete cvičit i sami, ale také díky přítomnosti (kvalitního!) trenéra budete mít jistotu, že jste se dané cviky naučili správně. Pokud danou možnost nemáte, bude vám stačit zrcadlo. Ukážeme si některé základní komplexní cviky na procvičení celého těla, které patří mezi moje oblíbené. 


Dřep s TRX - velmi vhodný pro začátečníky díky opoře přední části těla (zapojuje nohy, hýždě, core)

Dřep na jedné noze (pistol squat) - vhodný cvik k tréninku pistol squats bez opory (zapojuje nohy, hýždě, ruce, posiluje stabilitu)

Přítah na TRX - sklon nohou umožňuje provádět cvik jak začátečníkům tak pokročilým (zapojuje záda, core, vhodný cvik k tréninku shybů)


Hamstring curl - vynikající cvik pro silné hamstringy (zadní část stehen), lze provádět i na každou nohu zvlášť (posiluje zadní část stehen, hýždě, spodní záda a pánevní dno)

Střechy s TRX - nejlepší cvik na komplexní posílení hlubokého stabilizačního systému a břišních svalů

Mountain climbers - komplexní posílení břicha, především šikmých svalů

HIIT trénink na TRX?

No jasně! Přeskakované výpady, angličáky, dřepy s výskokem, kliky...všechno je možné a proto pokud zvolíte vysoce intenzivní cviky, které budete 20 sekund vykonávat naplno, 10 sekund budete odpočívat, za krásných 10 minut máte zcela vyčerpávající vysoce intenzivní trénink, který je úžasným nástrojem pro spalování tuku a rychlé zlepšení fyzické kondice.

Kde pořídit?

TRX se dají koupit v každé větší prodejně se sportovními potřebami. Doporučuji zde kupovat originální značku TRX! Pokud byste se rozhodli sáhnout pro levnější variantu, třeba na zkoušku, doporučuji koupit závěsný systém z Lidlu nebo Decathlonu, se kterými mám také výborné zkušenosti.