MID SEASON SALE Nakupuj

Zumba – jak ji cvičit a co si obléct

Budu k vám zcela upřimná a přiznám, že spíše než na zumbě mě najdete na hodině crossfitu, vzpírání nebo prostě v posilovně, nicméně zumbu považuju za skvělou možnost jak načerpat dobrou náladu a pobavit se v přátelském kolektivu.

 

Co je to zumba?

Zumba již u nás funguje poměrně dlouho, ale pro jistotu si vysvětlíme, o co se jedná. Je to taneční fitness program, který vytvořil kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Říká se, že vznikla zcela náhodou když si na svou hodinu aerobiku zapomněl svou hudbu a tak spojil prvky latinskoamerického tance a pohybů z fitness. Střídají se pomalé a rychlé skladby. Tepová frekvence se po dobu tréninku udržuje v aerobní zóně, zvyšuje se a klesá s měnící se skladbou. Trénink trvá 60 minut, včetně warm-upu (rozehřátí).

 

Pro koho je zumba určena?

Můžeš tančit? To znamená, že můžeš dělat i zumbu. Nezáleží jestli jste hubení, silnější, mladší, nebo starší. Na hodinu Zumby může přijít kdokoliv, kdo se chce bavit. Po první hodině Vás můžou bolet břišní svaly a hýždě, ale to je přesně to, co my ženy chceme mít pevné. Tělo si velice rychle zvykne a pak už se jen bavíte a zlepšujete. Na Zumbu mohou chodit i muži, ale řekněme si to na rovinu, jedná se spíše o dámskou zábavu. Dobrá zpráva pro maminky: existuje i zumba pro děti, kde se Vaše malá ratolest pořádně vyřádí a bude ve veselém kolektivu s hudbou. Existuje také aqua (vodní) zumba, která, jak název napovídá, se cvičí ve vodě a je vhodnou alternativou lidem s nadváhou, pokročilým věkem, nebo po operaci kloubů.

 

Co si vzít na první hodinu?


Není potřeba nic speciálního. Naprosto si vystačíte ve sportovních botách, volných kalhotách a pohodlném tričku. Nezapomeňte na pití, ručník a věci na převlečení, protože se trošku zapotíte. Co rozhodně ale můžu doporučit jsou speciální „obuv“ na tanec Nike Studio Wrap 3 PRT. Boty nabízí maximální svobodu, přirozený a ničím nerušený flexibilní pohyb a díky speciálnímu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, zároveň brání i klouzání nohou po podlaze.

A jak tedy probíhá první hodina?


V těchto ohledech je zumba velmi podobná ostatním sálovým lekcím jako je aerobik. Tančí se v tělocvičně nebo zrcadlovém sále v počtu 10-20 lidí. Nicméně počet je omezen pouze kapacitou prostor. Když si najdete videa ze seminářů, uvidíte že naráz mohou tančit desítky lidí. Ve předu se nachází instrukor s mikrofonem, aby mohl řídit lekci. Hudba je hlasitá a cílem je se co nejvíce uvolnit, vnímat hudbu a napodobovat kroky instruktora. Vůbec se nemusíte ničeho bát. Na hodině panuje veselá nálada a každý je zde pro to, aby se bavil.

Slovo závěrem

Já vždycky říkám, že když chce člověk zhubnout, stačí si jen najít pohyb, který ho bude bavit a bude jej dělat rád. Pokud to pro vás bude zumba, věřte, že i s pomocí ní zhubnout lze. Nicméně k opravdu efektivnímu hubnutí bych doporučila zařadit primárně silový trénink a zumba může sloužit jako doplněk k odreagování a také jako „ženštější“ aktivita ke zvedání železa.

 

Článek napsala Lucie Rejdová 


POHYB RECENZE