Odporové gumy aneb Všestranný pomocník na cvičení. Jak s nimi cvičit?

Odporové gumy aneb Všestranný pomocník na cvičení. Jak s nimi cvičit?

16. 2. 2023 5 min. čtení

Odporové gumy patří mezi oblíbené a zejména všestranné tréninkové vybavení. Jaké jsou typy odporových gum a co ti přinesou za výhody?

Cvičíš někdy s odporovými gumami? Jsou skvělým tréninkovým pomocníkem pro každého - kdykoli a kdekoli. Ať už cvičíš doma, v přírodě nebo během dovolené či služební cesty v hotelové posilovně. Gumy si můžeš připnout k posteli, dveřím, stromu nebo na ně jen šlápnout nohou. Skoro nic neváží a nezaberou mnoho místa v cestovní tašce, proto jsou ideální na cesty a ty tak můžeš procvičit a protáhnout celé tělo. Jsou účinnou alternativou k tréninku s činkami nebo na strojích. Jedná se o všestranný typ vybavení, se kterým můžeš procvičit opravdu všechny svaly. Navíc jsou odporové gumy dlouhodobá investice, protože při správném používání ti vydrží mnoho let.

Chci odporovou gumu!

Celým článkem tě provede osobní trenér a zároveň náš ambassador Peter Nuota

Typy odporových gum

Odporové gumy se prodávají v různých barvách. Každá barva představuje jinou obtížnost, ale ne vždy platí, že žlutá guma je nejslabší (jak je znázorněno na obrázku níže). Každý výrobce si určuje barvy tak, ja to vyhovuje právě jemu. Obtížnost gumy však můžeš snadno rozeznat podle její šířky. Čím je guma širší, a tedy silnější, tím větší je její odpor při cvičení.

Odporové gumy můžeme rozdělit do čtyř skupin:

1) Ploché odporové gumy

ploché_odporové_gumy

2) Odporové gumy s úchytkami

Odporové_gumy_s_úchytkami

3) Mini odporové gumy

mini_odporové_gumy

4) Elastické odporové gumy

elastické_odporové_gumy

Výhody cvičení s odporovými gumami

Máme pro tebe 4 klíčové výhody cvičení s odporovými gumami:

1) Jsou vhodné pro začátečníky

Chceš začít se cvičením, ale nevíš přesně jak na to? Zkus odporové gumy! Díky nim se naučíš správnou techniku cviků, aniž bys musel/-a cvičit s těžkými závažími a činkami, které mohou u některých cviků dělat problémy se stabilitou či koordinací. Cvičení s nimi je také v začátku bezpečnější varianta, na rozdíl od těžkých činek, které tě při nesprávné manipulaci mohou zranit.

2) Efektivní zahřátí a protažení

Můžeš je také použít k rozcvičení a zahřátí svalů a kloubů před silovým nebo jiným typem tréninku. To samé platí u protažení na konci tréninku. Dají strečinku nový rozměr a posunou tvůj trénink o krok dál!

3) Kladou neustálý odpor

Odporové gumy kladou odpor během excentrické i koncentrické fáze cviku. Odpor, který musí svaly překonávat, se zvyšuje natažením gumy a svaly jsou neustále v napětí. Například bicepsový zdvih - pokud zvedneš činku příliš vysoko, dosáhneš bodu, kdy sval není pod napětím. Při cvičení s gumou tomu tak není. Ta vytváří napětí neustále, takže pracuješ proti odporu, který guma vytváří. Pokud chceš z tréninku s gumami vytěžit co nejvíce, plně se soustřeď na techniku cviků a správné nastavení úchopu gumy. A to bez ohledu na to, zda ji máš zavěšenou o nábytek, nebo na ní stojíš nohama.

4) Fungují jako pomůcka při cvičení

Kromě toho, že gumy vytvářejí odpor a slouží k posilování, můžeš je použít také jako pomůcku při cvičení. Nejčastěji se využívají jako pomůcka při provádění kliků na hrazdě - zavěsíš gumu na tyč, vložíš do ní nohy nebo kolena, případně jen jedno, a hurá! Skvělá pomůcka pro kliky je na světě. Dále si odporovými gumami můžeš pomoci při shybech, dřepech či mrtvém tahu. Stačí zapojit fantazii!

Pořiď si odporové gumy na Top4Fitness a oživ své tréninky!