5 tipů, jak si vytvořit a udržet zdravý vztah k jídlu

5 tipů, jak si vytvořit a udržet zdravý vztah k jídlu

28. 4. 2022 7 min. čtení

Zdravý vztah k jídlu je jedna z klíčových věcí pro spokojený život. Vytvoř si stravovací návyky, které ti budou dlouhodobě vyhovovat.

Jídlo. Pro někoho radost, pro někoho strašák. Ve světě cvičení a fitness se jedná o velice rozsáhlé téma. Vztah k němu vychází ze vztahu, který máme sami se sebou a úzce souvisí s naší psychickou a fyzickou (ne)pohodou. Jak se k jídlu postavit, jak ho vnímat a užívat si ho? Čti dál!

1) Zapomeň na diety a nevyřazuj potraviny

Zakázaná čokoláda chutná nejlépe. Aneb striktní diety jsou pouze a jen cesta do pekel. Nesnaž se vyřazovat určité druhy potravin, pokud k tomu nemáš opodstatněný důvod (například intolerance či alergie). Lidské tělo potřebuje všechny tyto složky, ať už pro výkony, regeneraci, či dobrý pocit.

Máme pro tebe tři možnosti, které můžeš vyzkoušet a aplikovat:

  • Intuitivní stravování - Zde je důležité pečlivě naslouchat tělu a jeho potřebám. Člověk, který se stravuje intuitivně jí, když má hlad, nepřejídá se, nevyřazuje žádné skupiny potravin a nebere jídlo jako prostředek k redukci hmotnosti. O jídle přemýšlí s lehkostí, užívá si ho, ale není pro něj středobodem vesmíru.
  • Pravidlo 80/20 - Stravovací “kompromis”. 80 % jídelníčku věnuj plnohodnotným potravinám a zbylých 20 % méně hodnotným. Záměrně nerozdělujeme na zdravé / nezdravé - takové potraviny neexistují. Fakt!
  • Počítání maker - Jestli jsi typ člověka, který potřebuje kontrolu nad svým jídlem, mohlo by ti vyhovovat počítání kalorií, neboli IIFYM. Spočítej si svůj denní příjem kilokalorií, v něm obsažené množství makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků). Díky tomu nebudeš vyřazovat žádné skupiny potravin a budeš jíst dostatečně. Na výpočty můžeš použít online kalkulačku či konzultaci s nutričním terapeutem, který ti navíc poskytne užitečné rady. U IIFYM si dej pozor na to, aby ses nestal/-a obětí čísel a tabulek. Cílem je dostat do oka množství jídla a postupně přecházet na intuitivní stravování.

Zkoušej jednotlivé možnosti, vnímej reakce těla i mysli a najdi to, co vyhovuje právě tobě.

Jez kvalitně, dostatečně a rozjeď to na tréninku s Top4Fitness

Dámské fitness oblečení Pánské fitness oblečení

vyvážená_strava_zdravý_vztah_k_jídlu

2) Začni u sebe

Jednoduše řečeno, ale v praxi se jedná o náročný a dlouhodobý proces. Uvědom si, že žádný vztah nebude dlouhodobě fungovat, jestliže nebudeš mít vyřešený vztah sám/-a se sebou. A to se týká také vztahu s jídlem. Jak vztah se sebou zlepšit? Uvědom si, že TY jsi tvá priorita. Není to sobeckost, ale nutnost. Starej se o sebe, obuj sportovní boty a jdi si zacvičit, projdi se se psem, přečti si knížku, vyzkoušej kurz vaření. Zkrátka dělej činnosti, které tě baví.

3) Jídlo si užívej a jez vědomě

Salát se salátem ještě nikdy nikoho neuspokojil. To, co máš na talíři, tě musí bavit. Zkoušej nové potraviny, nová jídla, objevuj nové chutě a postupně si najdi přesně to, co sedí tobě, tvé duši a trávení. Snaž se také jíst vědomě, vyčlenit si na jídlo čas a nenech se při něm rozptylovat televizí, nebo telefonem.

4) Nezajídej negativní emoce

Emoční jedení se paradoxně netýká jídla, ale právě narušeného vztahu sám / sama se sebou. Samotné jedení je pouze důsledek hlubšího psychického problému. Když něco nejde podle plánu, jsi ve stresu, smutný/-á či máš strach, tak máš tendenci to zajíst. Nejprve to vypadá jako super nápad - jídlo je přeci lék na špatnou náladu. Opak je pravdou. Jedná se pouze o chvilkový příjemný pocit, protože pár minut po jídle přicházejí výčitky a ještě horší pocity. Zkus emoce prožívat, analyzovat a porozumět jim. Místo ledničky vyraž třeba na procházku nebo se protáhni. Jestli si nevíš rady, jak z tohoto kolečka vystoupit, vyhledej odbornou pomoc, která ti pomůže přijít na pravé jádro tvých problémů.

adidas_oblečení_ženy_jóga

5) Nesnaž se jet pořád na 100 %

Dnešní doba je velice uspěchaná a hnaná na výkon. Určitě máš v okolí lidi, kteří pracují 16 hodin denně, skoro nespí, jí málo a navíc ve spěchu a nekvalitně. Snaž se tomu nepropadnout, nastav si hranice, dopřej si odpočinek a dovol si být chvíli “off”. Energie je velice vzácná a musíš jí pravidelně doplňovat. Díky tomuto balancu si udržíš harmonický vztah s jídlem, protože vypětí a chronický stres negativně ovlivňují tvé stravovací návyky. To může vést k přejídání, emočnímu jedení či naopak k nedostatku jídla a tzv. podjídání.

TIP: Pokud si chceš nechat poradit, mít o jídle přehled, nebo se ti dlouhodobě nedaří zlepšit svůj vztah s jídlem, vyhledej pomoc odborníka. Může jít buď o nutričního terapeuta, nebo - v případě emočního jedení a dalších psychologických poruch - psychologa. Udělej statečný krok k sebepoznání a spokojenosti.

Jsi sportovec, hýbeš se a jsi aktivní? Pak potřebuješ jíst.

Pro podávání dobrých výkonů, efektivní regeneraci a doplnění energie. A dvě zlaté věty na konec - u vztahu s jídlem jde primárně o množství dané potraviny, ne o typ. Burger nebo oblíbenou čokoládu si rozhodně nemusíš odpírat!

Omrkni sportovní výživu a podpoř své výkony: