Novoroční předsevzetí - jaká vybrat a jak je dodržet

Novoroční předsevzetí - jaká vybrat a jak je dodržet

16. 12. 2020 8 min. čtení

Dáváš si stejná předsevzetí už několikátý rok po sobě? Pojď to změnit!

„Od ledna běhám!“ „Od zítřka omezím cukr!“ „Příští rok konečně zhubnu!“ Zazněly už tyhle věty v tvém životě párkrát, ale u předsevzetí zůstalo v lepším případě pár dnů, v horším případě jsi cestu za splněným snem ani nezahájil(a)?

Novoroční předsevzetí

Ať už patříme k tradičním „předsevzeťákům“ nebo ne, ke konci roku všichni bilancujeme, přemýšlíme, co jsme mohli udělat líp a co bychom mohli v životě změnit. Zdá se, že příchod nového roku je ideální příležitostí k tomu udělat za vším tlustou čáru, začít s čistým listem a plnit si své sny. Nejčastější předsevzetí z fitness světa jsou například „konečně zhubnu“, „chci začít cvičit“, „budu běhat“ nebo „od zítřka jím zdravě“. Proč tahle předsevzetí většinou nevychází? Po dočtení článku to budeš vědět!

Jak letos dodržet předsevzetí?

  • Vybírej si předsevzetí, kterých lze reálně dosáhnout

Zhubnout 20 kilogramů za měsíc nebo do března uběhnout maraton je nemožné. Taktéž slečna s postavou jablka nikdy nebude mít postavu přesýpacích hodin. Dávej si takové cíle, které jsou racionální a odpovídají tvým možnostem, schopnostem, dovednostem, genetické výbavě.

  • Nastavuj si dílčí cíle

Pokud máš vysoké cíle (a to není vůbec špatně, naopak!) rozděl si je na menší dílčí cíle, které snadněji splníš. Chceš být o 15 kilogramů tuku lehčí? Stanov si, že každý měsíc shodíte 1 – 2 kilogramy tuku. 
Mít příliš vysoký cíl, kterého dosáhneš třeba až za půl roku, může být demotivující, protože neuvidíš pokrok. Malé dílčí cíle tento problém vyřeší. Dosahování malých met tě bude motivovat k dosažení té nejvyšší.

  • Jako předsevzetí si dej to, čeho opravdu chceš dosáhnout

„Přeci si nedám jako cíl něco, co nechci?“ To dává smysl, ale spousta z našich cílů nevychází z vnitřního přesvědčení, ale z pocitu, že od nás něco očekává okolí nebo že bychom nějací měli být. Opravdu si myslíš, že máš dvě kila navíc, nebo chceš hubnout proto, že ti kámoš řekl, že máš od minulého setkání nějak větší zadek? Vážně chceš přestat jíst maso a víš, proč to děláš, nebo následuješ moderní trend? Pouze, pokud si svůj cíl dokážeš odůvodnit a vychází z tvého přesvědčení, vykroč k jeho plnění.

  • Mysli na to, aby cíle byly nějak ohraničené nebo měřitelné

„Začnu chodit pěšky.“ nebo „Chci se zpevnit.“ jsou špatně nastavené cíle. „Od zítra budu chodit pěšky do práce pravidelně každé pondělí a čtvrtek.“ a „Za dva měsíce naberu dvě kila svalové hmoty.“ už jsou mnohem lepší. 
U všech předsevzetí si hlídej, aby je šlo nějak změřit, a, pokud to jde, bylo určené přesné časové rozmezí, kdy jich chceš dosáhnout (v určitém čase shodím daný počet kilogramů, v daném časovém období uběhnu určitý počet kilometrů).

  • Buď konkrétní

Pokud se rozhodneš třeba začít cvičit, vyber si rovnou, jaké fitko budeš navštěvovat, na jaké lekce budeš chodit a ideálně i jaké dny a časy. Čím víc si svůj cíl konkretizuješ a dáš mu přesnou podobu, tím snáze a s větší chutí ho budeš plnit.

  • Neříkej „chci“ ale „budu“

Správné předsevzetí by nikdy nemělo začínat slovy „chtěla bych“ nebo „chci“. Žádné „Chci shodit dvě kila“. Prostě a jednoduše „Shodím dvě kila!“ Tím se v hlavě automaticky nastavíš na úspěch.

  • Představuj si, jaké to bude, až cíle dosáhneš

Představ si sám(a) sebe v těch riflích, do kterých se už dva roky nevejdeš. Ve vysněných šatech, které tvému o pár kilo lehčímu já padnou jako ulité. Upoceného, ale šťastného po úspěšně zaběhnutém půlmaratónu. Chváleného doktorkou, že konečně máš ižší hodnoty krevního tlaku. Tohle tě k dodržování předsevzetí nakopne hned.

  • Udělej první krok hned

Chceš začít s CrossFitem? Hned dnes se podívej na web a přihlas se na svou první lekci. Přeješ si ve stravě omezit přidané cukry? Skoncuj se zásobou čokolád ve spíži (pochopitelně ne tak, že ji sníš) a nahraď ji zásobou ovoce a zeleniny. 
Jakmile si určíš cíl, vymysli první krůček, který můžeš udělat hned teď. I kdyby sebemenší. Využij toho, že jsi aktuálně nadšený(á) a namotivovaný(á) ke změně. Další den se ti bude mnohem snáze pokračovat.

  • Řekni o předsevzetí lidem kolem sebe

Pokud o svých předsevzetích řekneš rodině nebo kamarádům, vystavuješ se riziku otázek „Tak jak jsi na tom se cvičením?“ „Jakto, že si dáváš ten větrník? Už neřešíš stravu?“ a to chceš! Nebude se ti chtít přiznávat, že jsi se na fitko vykašlal(a) a zdravý jídelníček dávno pověsil(a) na hřebík. Až přijde den, kdy budeš chtít předsevzetí porušit, kdy vnitřní motivace nebude stačit (a že takové dny přijdou), vnější motivace někdy dokáže pomoct. 
A sdílená radost z úspěchu je potom taky dvojnásobná radost.

Jaké předsevzetí si tentokrát konečně splníš?


ŽIVOTNÍ STYL